featured

Apple Watch, nadir görülen bir tümörün bulunmasına yardımcı oldu

Apple’ın zeki saati kullanıcısı için potansiyel olarak ölümcül olabilecek nadir görülen bir tümörün olmasına yardımcı oldu. 67 yaşındaki Kim Durkee, Apple Watch’unun kendisini defalarca kez uyarması üzerine hastaneye gitti; ölümcül tümörün alınması için ameliyata alındı. Saat, atriyal fibrilasyon uyarısında bulunmuştu.

4cm büyüklüğünde tümör

Bilmeyenler için, atriyal fibrilasyon (AFib) gayri muntazam kalp ritmi türü; saatte de kullanıcının kalbinin düzensiz attığını bildiren bir uyarı sistemi. Durkee, arka arkaya üç gece bu bildirimi aldıktan sonra yakındaki bir hastaneye gitti. Testlerin ardından doktorlar, işitme duyusuna giden kan akışını kısıtlayabilen ve felce neden olabilen, nadir bulunan, hızlı büyüyen bir kalp tümörü olan miksoma buldu. Tanı tamamlandıktan sonrasında Durkee, 4 cm büyüklüğündeki tümörün çıkarılması için 5 saatten fazla süren aleni kalp ameliyatı geçirdi. İki haftadan kısa bir sürede hastaneden taburcu edildi. Doktorlar, hastaya AFib bulunduğunu nereden bildiğini sorduğunda saatin haber verdiğini söylemiş oldu. Doktorlar, saatin uyarısı sayesinde hayatta kaldığını belirtti.

Atriyal fibrilasyon nelerdir?

CDC’ye gore 65 yaş altındaki kişilerin yüzde 2’sinde, 65 yaş altındaki kişilerin yaklaşık yüzde 9’unda atriyal fibrilasyon görülüyor. Atriyal fibrilasyon, kalp düzensiz bir halde attığında meydana geliyor. Kalbin üst odacıkları alt odacıklarıyla senkronize halde atmadığında görülen yaygın bir gayri muntazam kalp ritmi formu.

Apple Watch’da düzensiz ritim bildirimlerini etkinleştirme

  • iPhone’unuzda Sağlık uygulamasını açın.
  • Göz At’a dokunun, peşinden Kalp – Düzensiz Ritim Bildirimleri’ne gelin.
  • Bu özelliği etkinleştirdikten sonra telefondan Watch uygulamasında gayri muntazam ritim bildirimlerini açıp kapatabilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Apple Watch, nadir görülen bir tümörün bulunmasına yardımcı oldu
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!