featured

Amerikalı operatörler, uçaklardaki risk nedeniyle bazı 5G ağlarını erteledi

Kullanıcılara sıfır gecikmeli yüksek hızlı internet sunan 5G teknolojisi, son zamanlarda oldukca tartışılıyor. Amerika Federal Havacılık İdaresi (FAA), orta bant 5G kablosuz sinyallerinin havacılık elektroniğini etkileyebileceği mevzusunda geçtiğimiz aylarda bir uyarı yayınlamıştı. FAA, 5G sebebiyle altimetrede (yükseklikölçer) oluşabilecek parazitlere karşı, pilotların düşük irtifalarda otomatik iniş yada diğer uçuş sistemlerini kullanmalarını yasaklamıştı. Amerika Federal Havacılık İdaresi (FAA), Boeing 787s pilotlarının 5G hizmetinin konuşlandırıldığı havalimanlarında, kaygan veya karlı pistlere inerken ek önlemler almalarını mecbur kılacağını söylemişti.

Operatörler 5G’yi erteledi

Federal Havacılık İdaresi, Verizon ve AT&T benzer biçimde Amerika’nin önde gelen operatörlerinin gönüllü olarak birtakım C-Band 5G kullanımlarını Temmuz 2023’e kadar ertelemeyi kabul etikklerini deklare etti. Bu sayede hava yolu şirketleri, uçaklarını güçlendirmek için vakit kazanmış olacak. Ocak ayında her iki operatör de havaalanları civarlarındaki bazı 5G baz istasyonu kulelerini 5 Temmuz’a kadar dönem dışı bırakmayı kabul etmişti. Verizon, Federal Havacılık İdaresi’nin gelecek aylarda aşamalı bir yaklaşımla havaalanları çevresindeki 5G istasyonlarının aktif edileceğini duyurdu.

Binlerce uçak yenilenecek

American Airlines, Delta Air Lines, United Airlines ve diğer şirketleri temsil eden bir endüstri tecim grubu olan Airlines for America, toplam 4 bin 800 uçaktan oluşan filonun “Temmuz 2023’e kadar yenilenmesi icap ettiğini açıkladı. ABD Federal Havacılık İdaresi,, 5G bağlantısının motor ve fren sistemlerinin iniş moduna geçmesini engelleyebileceğini ve bu da bir uçağın pistte durmasını zorlaştırabileceğini söylüyor. 5G ile alakalı bilgi toplamaya devam eden FAA, uçuş risklerini azaltmak için AT&T ve Verizon gibi büyük telekomünikasyon şirketleri ile beraber çalışıyor. Öte yandan Kanada’daki havalimanlarında da emniyet riski sebebiyle 5G kullanımı kısıtlanmıştı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Amerikalı operatörler, uçaklardaki risk nedeniyle bazı 5G ağlarını erteledi
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!