featured

AMD EPYC işlemcilere sızdılar, 100 bin dolar kripto para kazdılar

Log4J adlı Java kütüphanesinde ortaya çıkan ve siber güvenlik pandemisi olarak adlandırılan açığın faturası yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Devlet organlarının acil aksiyon aldığı Log4J açığı kripto para saldırganlarına yaradı.

AMD EPYC işlemcilerde kaçak madencilik

Gelen raporlara nazaran AMD EPYC işlemciler kullanan HP 9000 sunucuları atakya uğradı ve saldırganlar sunuculara Raptoreum madencilik yazılımını yerleştirdi. 8 gün süresince çalışan Raptoreum yazılımı toplamda 110 bin dolar gelir elde etti.

Raptoreum bilinmiş olduğu üzere geniş ön bellekleri çok seven bir kripto para ve özellikle Threadripper ve EPYC işlemciler biçilmiş kaftan. Saldırganların sunucularda 400MH/s kazım performansına kadar çıkabildikleri belirtilmiş. Böylece 3.4 milyon RTM kripto parası biriktirmişler. Bu miktar 8 günlük dönemde tüm RTM ödüllerinin yüzde 30’una denk geliyor. 17 Aralık tarihinde durum fark edilmiş ve sunucular kapatılmış.

Log4J açığından aslen AMD işlemcilerinin etkilenmediği dile getirilmişti ancak saldırganların bir şekilde bu yazılımı çalıştırdığı anlaşılıyor. Daha önce de Amazon sunucuları atağa uğramış ve alan kişi 45 bin dolarlık fatura ile karşılaşmıştı. Log4J açığının daha çok can yakacağı anlaşılıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
AMD EPYC işlemcilere sızdılar, 100 bin dolar kripto para kazdılar
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!