indir-14-4

Alibaba’ya Göre Robotlar Paket Teslimatın Geleceği

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin devi Alibaba gruba bakılırsa paket teslimattaki en büyük sorun, teslimatın son aşaması olan şubeden müşteriye teslimat. Şirket paket teslimatın bu son adımını “pahalı, çok fazla süre alan ve büyük ölçüde plansız” olarak tanımlıyor.

Üreticiden son kullanıcıya kadar uzanan bu sürecin son adımı, insan kuryeler için Çin gibi büyük ülke ve geniş şehirlerde epey zor olabiliyor. İnsan kuryeler paket teslimatı yapmak için gittikleri devasa kule yapıların arasında kayboluyor ve bu vaziyet çok büyük vakit kayıplarına sebep oluyor.

Alibaba’nın teslimat robotları paketleri bir toplama merkezinden alacak. Teslim alınan paketler kaldırım ve bisiklet yollarını kullanarak hedeflerine ulaşacaklar. Şirketin açıklamış olduğuna nazaran teslimat robotları, olası çarpışmaları 10 saniye önceden hesaplayarak %99.9999 oranında çarpışmayı engelleyebilecek. Alibaba öncelikli olarak üniversite kampüslerini ve trafikten uzak site konutları test bölgeleri olarak kullanıyor.

Genç nüfusun azalması eleman problemi yaratıyor.

Alibaba’nın dediğine bakılırsa robotlarla teslimat işi bir teknolojik fetiş değil. Giderek yaşlanan Çin nüfusu gelecekteki teslimat elemanı ihtiyacını karşılayamaz hale gelecek ve firma yeteri kadar posta aracı sürücüsü bulamayacak.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!