indir-7-2

2021’in İkinci Çeyreğinde DDoS Saldırıları Azaldı

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güvenlik yazılımı devi Kaspersky, 2021’in ikinci çeyreğindeki siber ataklar hakkında rapor yayınladı. Yayınlanan rapora gore DDoS hücumlarında hem geçen seneye gore hem de önceki çeyreğe göre düşüş gözlemlendi.

2021’in ikinci çeyreğinde toplam DDoS saldırı sayısı, 2020’nin ikinci çeyreğine bakılırsa %38,8, 2021’de bundan önceki çeyreğe göre %6,5 azaldı. Çin SSH saldırılarının gerçekleştirildiği aygıt sayısında lider olurken, toplam DDoS saldırı sayısı (%10,2) açısından zemin kaybetmeye devam etti.

Saldırganlar, DDoS hücumlarını güçlendirmenin yollarını arıyorlar. Bundan dolayı NAT için STUN protokolüyle yapılan saldırıların sayısında dikkat çeken artış yaşandı. TsuNAME açığından faydalanarak DNS sunucularına meydana getirilen saldırılar arttı. Xbox Live, Teams, OneDrive benzer biçimde Microsoft’un bulut tabanlı hizmetlerinde kesintiler yaşandı.

DDos hücumlarının hedefindeki ülkelere baktığımızda birinci sırada yüzde 36 ile ABD, ikinci sırada yüzde 10,2 ile Çin, üçüncü sırada Polonya, dördüncü sırada Brezilya ve beşinci sırada Kanada’nın yer aldığı görülüyor. Türkiye ilk 10’da yer almıyor. Saldırı meydana getiren cihazların bulunmuş olduğu konumlara bakmış olduğumızda ise yüzde 31,8’inin Çin’de, yüzde 12’sinin ABD’de ve yüzde 5,9’unun Almanya’da bulunduğu tespit edildi.

Kaspersky’ın yayınladığı rapora şuradan ulaşabilirsiniz: https://securelist.Com/ddos-attacks-in-q2-2021/103424

DDoS saldırısından korunmak için ne yapılır?

Kaspersky yayınladığı raporla beraber DDoS hücumlarından korunmak için 5 maddelik tavsiyede bulunmuş oldu:

  • DDoS ataklarına iyi mi cevap verileceğini anlayan uzmanlar atayarak web kaynağı operasyonlarını güvenceye alın.
  • İnternet servis sağlayıcılarıyla yapılanlar da dahil olmak üzere üçüncü taraf sözleşmelerinizi ve mesajşim bilgilerini doğrulayın. Bu, bir saldırı durumunda ekiplerin sözleşmelere hızla ulaşmasına destek sağlar.
  • Kurumunuzu DDoS hücumlarına karşı korumak için profesyonel çözümler uygulayın. Kaspersky DDoS Protection, Kaspersky’nin siber tehditlerle mücadele konusundaki kapsamlı uzmanlığını benzersiz şirket içi geliştirmeleriyle birleştirir.
  • Beklenmedik trafik eğilimlerini belirlemek için ağ ve uygulama seyretme araçlarını kullanmak iyi bir seçenektir. Şirketinizin tipik trafik kalıplarını ve özelliklerini anlayarak, DDoS saldırısının emaresi olan olağandışı etkinliği daha basit belirlemeyecek temel kurallar oluşturabilirsiniz.
  • Olası bir DDoS saldırısında iş açısından kritik hizmetleri hızla geri yükleyecek konuma gelebilmek için bir B planı oluşturun.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!