featured

TFF: Yabancı kuralı aynı şekilde devam edecek

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, Süper Lig’de yabancı oyuncu kuralında yeni sezon için değişikliğe gidilmeyeceğini duyurdu. Türkiye Futbol Federasyonu, geride kalan sezonda olduğu gibi önümüzdeki sürem da ilk 11’de 8 yabancı oynatılabileceğini açıkladı.

Aynı anda sahaya en fazla 8 yabancı oyuncu çıkabilecek

Yapılan açıklamada Süper Lig kulüplerinin 2022-2023 sezonunda kadrosunda en çok 14 yabancı oyuncu bulundurabileceği, sahaya ise aynı anda en fazla 8 yabancı futbolcu sürebileceği kaydedildi. Böylece takımların sahada minimum 3 Türk futbolcu bulundurma zorunluluğu devam edecek. Normal şartlarda 2022-23 sezonunda kadrodaki yabancı sayısının 12, sahadaki yabancı sayısının ise 7’ye düşmesi gerekiyordu.

TFF’nin açıklaması

TFF’den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, Sayın Mehmet Büyükekşi başkanlığında Riva’da bir toplantı yapmıştır. Toplantının başlangıcında kulüpleri temsilen bulunan Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Sayın Ahmet Ağaoğlu, Federasyonumuza kulüplerin görüş ve önerilerini iletmiş ve TFF’nin yeni yönetimine başarılar dilemiştir. Daha sonrasında TFF Yönetim Kurulu, kendi arasında yapmış olduğu değerlendirmeler sonucunda şu kararları almıştır:

  1. 2022 – 2023 Futbol Sezonunda Süper Ligde yabancı uyruklu futbolcu uygulamasının, geçen sezondaki şeklinde sahada müsabakaya geçindiren kadroda aynı anda en çok 8 yabancı uyruklu futbolcu bulundurulması koşuluyla, sözleşmesi devam edenler de dahil en fazlaca 14 yabancı uyruklu futbolcunun tescil edilerek A Takım ve Müsabaka İsim Listesinde bulundurulması uygulamasının devam etmesine; buna ilaveten kulüplerin 21 yaş ve altında olmaları koşulu ile, U14 ulusal ekibi dâhil olmak suretiyle ülkesinin ulusal takımlarında minimum 10 müsabakada oynamış 3 yabancı uyruklu futbolcu ile de kontrat imzalayabilmelerine ve bu futbolcuları A Takım Listesine yazabilmelerine, kulüplerin sahada müsabakaya geçindiren kadroda aynı anda en çok 8 yabancı uyruklu futbolcu bulundurmaları koşuluyla, yarışma isim listesine en çok 14 yabancı uyruklu futbolcu yazabilmelerine, TFF 1. Ligde ise yabancı uyruklu futbolcu uygulamasının, bundan önceki sezondaki şekli ile uygulanarak, sözleşmesi idame eden futbolcular dahil 8 yabancı uyruklu futbolcunun tescil edilerek, lisans alabilmelerine, kulüplerin sahada müsabakaya idame eden kadroda aynı anda en fazla 5 yabancı uyruklu futbolcu bulundurmaları koşuluyla, müsabaka isim listesine en fazla 7 yabancı uyruklu futbolcu yazabilmelerine karar verilmiştir.
  2. TFF Yönetim Kurulu; 2022-2023 sezonu için duyuru edilecek Takım Harcama Limitlerindeki kabul edilebilir sapma oranını %40 olarak belirlemiştir. Ayrıca; Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatı Ek-XII-D Takım Harcama Limiti belirleme maddesinde, Takım Harcama Limiti için tanımlanan hesaplama yöntemlerinden yüksek olan tutarların alınması üzere, ilgili Takım Harcama Limitinin belirlenmesi kararlaştırılmıştır.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
TFF: Yabancı kuralı aynı şekilde devam edecek
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!