600x338bu-yapay-zeka-sporcular-icin-harika-veriler-elde-etmeye-yariyor

Intel 3D Sporcu Takip Yapay Zekası

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koşmak sporların en rekabetçi müsabakalarına sahne hazırlayan bir spordur. Intel dekatletlerin 100 metre koşusu için gerekli mükemmelliğe ulaşabilmeleri için çalışmalarında yardımcı olacak yeni bir yapay zekâ teknolojisi duyurdu.

Ashton Eaten 2012 ve 2016 Olimpiyatlarında altın madalya aldıktan sonra 2019’da 3d Athlete tracking technology(3DAT) ismi verilen bir yapay zekâ’nın üretilmesi için Intel çalışanı oldu. Bu çalışmaya olimpiyat koşucusu olan Noah Lyles’da birlikte rol aldı.

3DAT teknolojisi herhangi bir spor müsabakası videosunu çözümleme ederek sporcular için talep edilen özel verileri çıkartmak için kullanılıyor. Analiz edilecek videonun herhangi bir özel ekipmanla çekilmesine de gerek yok. IPhone veya GoPro benzer biçimde kameralarla çekilen videoları bile analiz edebiliyor.

3DAT analiz edeceği videodaki sporcunun yapay zekâ sayesinde dijital bir iskeletini çıkartıyor ve vücudunun 22 noktasını ayrı ayrı takip ediyor. Hız, vücut açısı, hızlanma, adım uzunluğu gibi veriler saniyeler içeresinde çözümleme edilip dışarı aktarılabiliyor. Sporcu koçları daha önce bu şekilde verilere ulaşamıyorlardı sadece şimdi bu verileri sporcularını daha çok geliştirmek için kullanılabilecekler.

2020 Tokyo Olimpiyatları etken olarak 3DAT teknolojisini kullanıyor ve bu verileri anlık olarak izleyicilerle paylaşıyor ve bu mevzuda çeşitli animasyonlar sunabiliyor.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!