featured

RTÜK, Exxen’deki Konuşanlar programına inceleme başlattı

Acun Ilıcalı’nın dijital içerik platformu Exxen’de yayınlanan mevzuşanlar adlı eğlence programı toplumsal medyada gündem oldu. Gazeteci Nihat Genç, Twitter’da bir kesit yayınlayarak programdaki küfürlere dikkat çekmişti. Çok sayıda paylaşım alan tweet’in peşinden Radyo ve televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, Konuşanlar programı hakkında inceleme başlatıldığını duyurdu.

1 Ağustos 2019’da yürürlüğe giren düzenleme ile dijital platformlar RTÜK denetimi altına girmişti. Bu örnekte de görüldüğü üzere RTÜK, ücretli içeriklere de araştırma başlatabiliyor. Üst Kurul toplantısındaki karara bağlı olarak Exxen’e ceza kesilebilir.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin şunları söyledi:

“Türk aile yapısına ve ahlâkına uygun olmayan diyalogların geçtiği “konuşanlar” isminde program için platformu defalarca uyarmamıza rağmen gerekli tedbirlerin alınmadığını görüyoruz. Üst Kurul toplantısında karara bağlanmak üzere söz konusu programa ilişkin araştırma başlatılmıştır.”

konuşanlar neden gündem oldu?

Konuşanlar programı bu kez Nihat Genç’in Twitter paylaşımıyla tekrar gündeme geldi. Söz konusu paylaşımda sunucu Hasan Can Kaya’nın seyirci ile eğlence amacıyla küfürlü diyaloğa girdiği bir kesit paylaşıldı. Nihat Genç, program hakkında ağır sözler kullandı. Paylaşım ortalama 3 milyon görüntülenme, 40 bin beğeni ve 3 bin yanıt aldı.

RTÜK Başkanı akşam attığı tweet ile programa araştırma başlatılmış olduğunu duyurdu. Twitter’da #konuşanlar etkieti birinci sırada gündem oldu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
RTÜK, Exxen’deki Konuşanlar programına inceleme başlattı
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!