featured

Marvel filmlerinin görsel efektleri neden giderek kötüleşiyor

Marvel filmlerindeki görsel efektlerin kalitesiz oluşu izleyicilerin tepkisine neden olmakta. Özellikle son yıllarda artan bu sorunun kaynağında ise görsel efekt sektöründeki çok zorlu ve stresli çalışma koşulları yatıyor. Öyle ki Marvel ile beraber çalışan VFX sanatçıları tekrar firma ile çalışmayacaklarını aktarıyor.

Marvel projeleri inanılmaz stresli

Marvel projelerinde çalışan ve anonim olarak kalmak isteyen bir şahıs, “Marvel projelerinde çalışmak inanılmaz derecede stresli oluyor ve bur görsel efekt endüstrisinde yaygın bir sıkıntı.” açıklamasında bulunmuş oldu. Öte taraftan endüstrinin standartları basınla konuşmama mevzusunda da son derece katı kurallara sahip.

VFX stüdyoları sorunun bir parçası

Görsel efekt sanatçıları hiç olmadığı kadar fazla talep görüyorlar. Marvel’ın asla bitmeyen film ve dizi akışını Warner Bros, Sony ve oldukça daha fazlası sürdürürken VFX stüdyoları ise buradaki talebi karşılamaya çalışıyor. VFX stüdyoları projeyi, istek edilen çekim sayısına bakılırsa bir öneri vererek alıyor. Ancak bu teklif verme durumu yoğun rekabete neden olmakta. Zira daha düşük öneri kazanabilirken, prodüksiyon firmalarının bahsettikleri çekim sayısı miktarı da değişiklik gösterebiliyor. Sonuç olarak VFX stüdyoları muayyen bir fiyata belgisiz bir işin altına girmekte. Dev prodüksiyon firmaları belirlenen çekim sayısından daha fazla çekim gönderebiliyor ve her sahnenin zorluğu da değişkenlik gösteriyor. Ancak bu zorlu sürecin bir teslim tarihi var ve stüdyolar buna yetişmek için çalışanlarını parasız mesaiye kadar zorlayabiliyor.

Marvel, sektörü yıpratıyor

Marvel tarafında Ms. Marvel , She-Hulk ve Thor: Love and Thunder seyirciler tarafından görsel efektleri sebebiyle eleştirilen son yapımlar. Fakat şimdi, eleştirilerin yükünü taşımaktan bıkmış olan VFX sanatçıları, endüstrinin iyileşmesi için seslerini çıkarmakta. Aktarılanlara gore Marvel, bir çok yapımında VFX stüdyolarının yaptıklarında değişiklik talep etmekte. Hatta proje bitmiş olsa bile çalışmaların devam ettiği söyleniyor. Bununla birlikte Marvel’ın, vizyon tarihine oldukça azca bir süre kala görsel efekt sahnelerinde değişikliğe gittiği belirtilenler içinde. VFX projelerinde Marvel’ın oldukça fazla değişim istemesinin nedeni olarak ise yönetmenlerin görsel efektler konusunda deneyimsiz olmaları gösteriliyor. Dolayısıyla yönetmenlerden gelen çılgın ve imkansız fikirler VFX sanatçılarını zorlamakta. Ancak VFX çalışanları Marvel’dan ne kadar şikayetçi olsa da aslında bir bakıma ellerinin bağlı bulunduğunu da kabul ediyorlar. Zira Marvel yapımları beyaz perde sektöründe ciddi bir yelpazeyi kapsıyor. Bu avantaj yardımıyla Marvel, vazgeçilmesi zor bir satın alan olmakta. Dolayısıyla VFX stüdyoları bu dev müşteriyi kaybetmemek için normalden fazlaca daha çok taviz veriyor. Bu da yoğun çalışma saatleri, baskı ve hatta zorbalığa kadar aşama kaydediyor. Tüm bunlar, kısa teslim süreleriyle birleşince ortaya ham bir görsel efekt çıkıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Marvel filmlerinin görsel efektleri neden giderek kötüleşiyor
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!