indir-13-4

Marvel, Çizgi Roman Yazarlarına Dava Açıyor

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şu anda film sektörünün, hatta sinema sektörünün şüphesiz en popüler markalarından birisi Marvel. Disney’in Marvel Studios adı altında hazırladığı Marvel Sinematik Evreni’ne ilişkin filmler birçok beyaz perde severin takip ettiği yapımlar. Ancak geçtiğimiz saatlerde çıkan raporlar işleri tehlikeye soktu.

Disney, Marvel Karakterlerini Kaybedebilir

Marvel Studios, THR’nin raporuna göre Stan Lee, Steve Ditko ve Gene Colan şeklinde usta yazarlara dava açıyor. Sebebi ise Iron Man, Spider-Man, Dr. Strange, Ant-Man, Hawkeye, Black Widow, Falcon ve öteki karakterlerin telif hakları. Telif hakkı yasası uyarınca çizgi romanların yazarları ya da mirasçıları, belirli bir süre sonrasında yarattıkları karakterler için haklarını geri alabilmek adına başvurabilirler. Disney de bu durumun önüne geçmek istiyor.

Raporlara nazaran Marvel Studios, şu anda 5 farklı dava açmış durumda ve amaçları bu telif hakkı olaylarını kaldırıp karakterleri yitirme riskini ortadan kaldırmak. Geçtiğimiz ay Spider-Man’in yaratıcılarından Ditko’nun mirasçıları, bir fesih bildiriminde bulunmuş oldu. Şu anda Iron Man, Spider-Man, Hawkeye, Black Widow, Doctor Strange ve bunlar şeklinde bazı popüler karakterlerin süresi dolmak üzere. Bu süre dolunca da yazarlar veya mirasçılar yasal olarak bu karakterlerin telif hakkını isteyebilir. Bu şekilde bir durumda da Disney bu karakterleri kullanamaz.

Davada yazarların tarafını savunacak olan ofis, daha öncesinde DC Comics için de benzer bir davayı yürütmüştü. Eğer bu dava sonucunda Marvel Studios kaybederse, iki yıl sonra Disney bazı popüler karakterleri kaybedecek.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!