indir-10-1

Yeni Geliştirilen Giyilebilir Cihaz

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bugün adım sayısından kalp atış hızına kadar şeklinde biroldukça etkinliği izlemek için giyilebilir cihazlar, topluluğun büyük kesimi tarafınca ulaşılabilir hale geldi. Ancak insanlardaki hastalıkların başlangıcını ölçme, ölümcül hastalıkları derhal teşhis etme, yeni ilaçların etkinliğini kontrol etme yada ustalaşmış sporcuların performansını seyretme gibi işlemler için hala büyük tıbbi cihazlara ihtiyaç duyulmakta.

Arizona Üniversitesi’ndeki mühendisler, benzeri görülmemiş faydaları olan “biyosimbiyotik aygıt” olarak adlandırdıkları bir tür giyilebilir cihaz geliştirdiler. Öncelikle aygıt 3d yazıcıyla geliştirildi. Öte taraftan bu aygıt, kablosuz güç aktarımı ve kompakt enerji depolama kombinasyonu sayesinde devamlı çalışabiliyor.

Şarj etme sorunu yok

Biyomedikal Mühendisliği yardımcı doçenti Philipp Gutruf ve ekibinin geliştirdiği bu aygıtı öteki giyilebilir cihazlardan üstün kılan belli özellikleri var. Öncelikle biyosimbiyotik cihaz, mevcut giyilebilir sensörlerin taşıdığı sınırı olanlıkları taşımıyor. Örneğin akıllı saatlerin belli aralıklarla şarj edilmesi gerekir ve bu saatler bileklere takıldığı için sınırlı ölçüde veri alabilirler.

Fark edilmeden taşınabilir

Gutruf ve ekibi tarafından geliştirilen bu cihaz, MR (Manyetik Rezonans Görüntüleme) ve CT (Bilgisayarlı Tomografi) taraması yapabiliyor. Yalnızca tam teşekküllü hastanelerde yapılabilen bu işlemler artık pazı, baldır yada gövde için tasarlanmış ve hemen hemen fark edilmeyen bir cihazla sağlanabilmesi büyük fark yaratıyor. Dahası Gutruf ve ekibinin yaptığı testlerde cihazın, bir kat merdiven çıkan insandaki vücut ısısı değişimini bile tespit edebildiği ortaya konuldu. Bu anlamda aygıt, gelecekte devasa tıbbi cihazları gereksiz hale getirebilir.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!