featured

Steam, dolar kurunu neden 2 TL’ye sabitliyor?

Döviz kurundaki dalgalanmalarının son haftalarda oyuncuları üzdüğü aşikar. PlayStation Store ve Microsoft Store’daki oyun tutarlarına baktığımızda oyunlara bir servet ödememiz icap ettiğini görüyorken Steam‘de çoğu zaman öyle olmuyor. Steam yıllardır ülkemizdeki oyun fiyatlarını döviz kuru üzerinden direkt çevirmek yerine olması gerekenden daha ucuza oyunları listeliyor. Peki Steam, daha fazla kâr etmek yerine niçin oyunları ucuza listeliyor?

Steam’in mahalli fiyatlandırma politikası nedir?

Eğer bir bilgisayar oyuncusuysanız büyük ihtimalle daha önce Steam’den bir oyun satın almışsınızdır. Dünya genelinde bilgisayar oyunları 2005 yılından beri 60 dolar bandında çıkıyor. Son dönemde bu standart haline gelmiş fiyatın 70 dolara çıkması gerektiği söylense de standart 60 dolar olarak biliniyor. Oyunlar bu fiyat üzerinden çıkıp direkt olarak Türk Lirası’na çevrilseydi 8 Aralık 2021’de Steam üzerinde listelenen 60 dolar fiyatındaki bir oyun için 800 TL civarı ödememiz gerekirdi.

Döviz kurundaki son dalgalanmalar oyun tutarlarına henüz yansımamış olsa da her halükarda oyunlar 60 dolardan çok daha ucuza Türkiye’de satılabiliyor. Bunun sebebi yerel fiyatlandırma denen, bölgedeki kitlenin alım gücüne ve oyunlara olan ilgisine nazaran yapılan pazar araştırmasıdır. Eğer her AAA oyun 800 TL benzer biçimde bir fiyattan çıkıyor olsaydı Türkiye’den çok azca insan oyunu alabilecekti, bu da oyunun satışlarını azaltacaktı.

Steam dolar kurunu sabitlemiyor! Teşvik ediyor

Sanılanın aksine Steam’in oyun geliştiricilerinin belirlediği fiyatı 2 TL benzer biçimde bir kur üzerinden çevirme şeklinde bir uygulaması yok. Zaten Steam, döviz kurunu 2 TL’ye sabitlemeye zorluyor olsaydı muhtemelen şimdiye kadar pek çok oyun geliştiricisi para kazanamadığı için isyan etmişti. Steam bunun yerine oyun yayıncılarına, her ülkenin alım gücüyle ilgili bilgiler veriyor. Özellikle de indie oyun geliştiricileri, Steam’in ülkeler hakkında verdiği tavsiyelere uyarak oyunlarını bazı ülkelerde 60 dolar yerine 20 dolara bile satışa çıkarabiliyor.

Bu teşvik uygulaması senelerdir bir çok kaliteli oyunun Türk oyuncular için daha alınabilir olmasını sağladı. Normal olarak burada yalnızca Steam’in değil, bu teşvike katılan oyun yayıncılarının hisseı büyük. Şu an Steam’de Age of Empires IV’ün 299 TL’den listelendiğini de görsek de Cyberpunk 2077 gibi AAA oyunların 249 TL olarak listelendiğini de gördük.

Hem Steam, aynı zamanda oyun yayıncıları Türk oyuncular için bahsettiğimiz şekilde teşvikler sağlıyor olsa da bu konum sonsuza kadar sürmeyecektir. Zira dalgalanan döviz kuru yüzünden bir noktada Steam, geliştiricilerin kar kaybetmesini engellemek için daha yüksek fiyatlar önerecek. Gene de şimdilik bu durumun tadını çıkarmanız en iyisi olabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Steam, dolar kurunu neden 2 TL’ye sabitliyor?
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!