featured

Sony: Abonelik servisleri oyun kalitesini azaltıyor

Microsoft’un Xbox Game Pass ile önemli miktarda abone kazanması ve buradan oyun satışlarına katkı elde etmesi Sony cephesini de harekete geçirmişti. PS Plus servisini aboneliğe dönüştüren Sony tekrar de tereddütlü.

Abonelik servisleri iyi mi kötü mü?

Konsol tarafında Xbox Game Pass, mobil tarafta Apple Arcade şeklinde abonelik servisleri aylık muayyen bir ücret karşılığında ücretsiz bir şekilde oyun seçkisine ve yeni çıkan oyunlara ilk gün ulaşabilme imkânı tanıyor. Abonelik servislerinin firmalara aslında pek bir geliri olmuyor hatta zararı oluyor diyebiliriz. Burada mühim olan Xbox ekosistemine yeni oyuncular kazandırmak ve bu aktörleri bir şekilde öteki oyunlara yönlendirmek. Araştırmalar abonelik servislerine giren oyuncuların hemen sonra oyun satın almaya yönlendiğini ortaya koyuyor. Sony de uzun bir aradan sonrasında abonelik servisine geçmeye karar verdi. Ne var ki firma bu servisin uzun solukta faydalı olmadığını düşünüyor. Bugüne kadar oyun satışı üzerine odaklanan ve PS Plus servisinde aylık belirli oyunları armağan eden Sony halen bu sistemin en iyisi olduğunu düşünüyor. Böylece kaliteli oyunlar sektöre damga vurdu. Bununla beraber oyunlar abonelik servislerine ilk günden gelirse geliştiricilerin kaliteyi düşürmesi ihtimali mevcut bundan dolayı satışlar beklendiği benzer biçimde olmayacak. Diğer yandan parasız erişilen oyunlar için de benzer bir konum laf mevzusu.

Yine de Sony ve Microsoft uzun bir müddet abonelik servislerine devam edecekler gibi bundan dolayı daralan pazarda yeni oyuncu kazanabilmenin en mühim yolu diyebiliriz. Özellikle oyun fiyatlarının yüksek olduğu ülkelerde abonelik servisleri en iyi alternatif durumunda

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Sony: Abonelik servisleri oyun kalitesini azaltıyor
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!