featured

Riot Games ülke müdürü Erdinç İyikul: Oyunlarımızı bir ayda 180 milyon kişi oynadı

Özellikle League of Legends oyunuyla tanınan Riot Games’in ülke müdürü Erdinç İyikul, geçtiğimiz saatlerde Riot Games’in içerikleri ile ilgili son istatistikleri paylaştı.

1 Ayda 180 Milyon Oyuncu
Türkiye’deki dijital oyunlar ekosisteminin en büyük temsilcisi olan Riot Games, 2009 yılında pazara sunmuş olduğu ilk oyunu League of Legends’la başladığı maceraya, yeni oyunları, müzik albümleri, çizgi romanları, moda iş birlikleri ve son olarak tüm dünyada büyük ses getiren Netflix projesi Arcane ile devam ediyor. Ülke müdürü Erdinç İyikul da şirketin son dönem projeleri hakkında değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

Türkiye ve dünyadaki oyuncu sayılarıyla ilgili bilgi veren İyikul; “Son yıllarda adımızın sonundaki s’nin hakkını ürünler anlamında vermenin ötesinde; PC ve mobil oyunlarımızdan konsola gelen oyunlara, müzikten çizgi romana, dev etkinliklerden moda işbirliklerine geniş bir eğlence ekosisteminin parçasıyız. Netflix projemiz ARCANE ile eğlence dünyasını oyuncular için tekrar tanımlayan bir şirket konumuna geldik. Ekim ayında dünyada Runeterra oyunlarımızı toplam 180 Milyon oyuncu oynadı” dedi.

Türkiye’de 36 Milyon Oyuncu Bulunuyor
“Önümüzdeki yıl Türkiye’de 10.Yılını kutlayacak olan League of Legends’ta 20 milyondan fazla hesap sayısı ile Türkiye’de oyuncu sayımız artmaya devam ediyor. 2021’de Lig yayınlarımız Türkiye’de toplam 6 milyon saatten fazla izlendi. Özellikle ülkemizde çok sevilen oyunlarımızdan VALORANT’a baktığımızda, Türkiye’nin oyuncu sayısı anlamında Avrupa’yı geride bıraktığını görüyoruz. Dünyada 14 milyon aktif PC oyuncusu olan VALORANT’ın birinci yıl dönümünü dünyada yarım milyardan fazla karşılaşma ile kapattık. Türkiye sunucu yatırımı ile oyuncularımıza özel Türkiye sunucusunu getirdik. VALORANT denince akla ilk gelen ülkelerden biriyiz. Bir FPS ülkesi olarak oyuncularımızın VALORANT’a ilgisi her geçen gün büyümeye devam ediyor.”

“Ruined King Türkiye’de liste Başı Oldu”

“Oyun yaşamına farklı bakış açıları getiren oyun geliştiricilerine destek olarak tüm oyunseverlerin Runeterra evrenine girebilmesi için yeni fırsatlar oluşturduk. Bu kapsamda hayata geçirdiğimiz Riot Forge markası ilk meyvelerini vermeye başladı. Hextech Mayhem ve Ruined King geçtiğimiz haftalarda oyun severlerle buluştu. Ruined King, çıktığı ilk hafta Türkiye’de maksimum satan oyunlar arasına girdi ve ülkemizde sıralama başı oldu.”

“2022 senesinde Yeni Maceralar Bizleri Bekliyor”

2022 seneninın Riot Games Türkiye ofisi için özel bir anlamı bulunduğunu belirten İyikul: “2012 yılında Türkiye ofisinin kapılarını açmıştık. 2022 senesi, Riot Games Türkiye’nin 10. Yılı olacak. İkinci on yılımıza girerken, Project L, Hytale, VALORANT Mobil ve birbirinden farklı Riot Forge oyunları gibi yepyeni maceralar bizi bekliyor. Yeni yılda, oyun merkezli bir eğlence şirketi olarak içeriklerimizi değiştirerek geniş kitleler ile bir araya gelmeye devam edeceğiz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Riot Games ülke müdürü Erdinç İyikul: Oyunlarımızı bir ayda 180 milyon kişi oynadı
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!