assassins-creed-valhalla-4

ASSASSIN’S CREED VALHALLA – İnceleme

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Assassin’s Creed Valhalla: Ubisoft’un her yıl çıkardığı Assasin’s Creed serisi kimi oyunları ile büyük ses getirmiş kimi oyunları ile ise tabiri caizse yerin dibine gömülmüştür.

Bu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Fakat şöyle de bir gerçek var ki, Ubisoft her yeni Assasin’s Creed oyununda farklı mekanikler denemiş ve her kitleden oyuncunun Assasin’s Creed serisinden haberdar olmasını sağlamıştır. Gelin isterseniz oyuna ne gibi değişiklikler gelmiş, Assasin’s Creed serisinin 22. Oyunu olan Valhalla ne kadar değişmiş hep birlikte bir göz atalım:

Assassin’s Creed: Valhalla inceleme

Oyuna zorluk seviyemizi seçerek başlıyoruz.
İki tane zorluk kısmı var Exploration Difficulty, yani çevredeki eşyaları ve haritaları ve önemli bölgeleri bulma zorluğu,diğeri ise oyunda normal zorluk seviyesi.
İstediğiniz zorluğu seçtiğiniz zaman küçük Eivor olarak başlıyoruz oyuna.

Giriş ve Hikaye

Eivor’u ufak bir kutlamanın ortasında kontrolünü ele alıyoruz. Oyunda babamız olan Varin yüzüğü alıp almadığımızı soruyor. Tamam aldık diyip yüzüğü vermemiz gereken kişinin yanına gidiyoruz. Fakat işler istenildiği gibi gitmiyor. Kjotve’nin klanı tarafından basılıyoruz.
Kimsenin eli armut toplamıyor kılıcını alan savaşa gidiyor. Biz de takip ediyoruz onları.Dışarıda gördüğümüz manzara hiç hayra alamet değil. Babamız durum farkında olup, Kjotve’ye adamlarını öldürmeme şartıyla kellesini teslim etmek istiyor. Fakat babamız kellesini teslim ettikten sonra Kjotve çakallık yapıp sözünde durmuyor ve askerlerine “yakın köyü öldürün herkesi” diyor.

Bizde araya kaynayacakken Sigurd son anda bizi çekiyor ve atla kaçmaya başlıyoruz.Ata isabet eden bir balta yüzünden uçurumdan aşağı,buzun üstüne düşüyoruz.
Kurtlar sarmış, tam bizi ısırmaya başlayacakken attığımız çığlık ile kargalar olaya el atıyor. Giriş kısmı bitmiş oluyor.

Teknede tutsak bir şekilde uyanıyoruz. Burada temel dövüş ve okçuluk mekaniklerini yavaş yavaş öğrenmiş oluyoruz. Tekneden kaçmaya birkaç düşman ile boğuşuyoruz.
Bir zaman sonra niyahet köyümüze varıyoruz. Köyümüzdekiler bizi gördükleri için mutlu. Köydekilerin gözünü kan hırsı büyümüş olacak ki, birkaç görev içerisinde direkt olarak Raid yapmaya gidiyoruz.

Raid demişken bilmeyenler için bahsedelim isterseniz. Düşman bölgelerini ele geçirmek için bir kuşatma mekaniği diyebiliriz.

Gözlerinizi şenlendiren güzellikte açık dünya ile baş başa bırakmış yapımcılar.Grafiklerin eksik yanları yok dediğinizi duyar gibiyim, maalesef ki var.

Oyundaki animasyonlar 30FPS’ye kilitlenmiş. Yani 60FPS oynasanız bile, bayrak sallanışını 30FPS’de göreceksiniz.

Yan görevler ve Aktiviteler

Çoğunluk kendini tekrar eden yan görevler var ama özgün ve eğlenceli yan görevlerde var.

Yetenek Ağacı

Temel olarak üç farklı yol var üzerinden yeteneklerimizi geliştirebiliyoruz. Bunlar genellikle,
suikastçilik, takın dövüş ve uzak dövüş üzerine kurulu. Her yok farklı geliştirmeler var.
Öneğin, yakın dövüş üzerinden ilerlemek isterseniz size saldırı gücü, can, stamina tarzı geliştirmeler sağlıyor.

Karakter Kişiselleştirme ve Ekipman

Karakter kişiselleştirme sönük kalmış. Karakterimiz için çok fazla kişiselleştirme imkanı sunulmamış. Uygulayabileceğimiz toplamda 4-5 adet saç stili bulunuyor. Geri kalanı ise sadece renk değiştirme.

Ancak dövme konusunda çeşitlilik söz konusu.
Ekipman açısından envai çeşit zırh, kask ve silah mevcut oyunda.Bunları haritada bulmanız mümkün. Vikingler denildiğinde aklımız balta gelsede oyunda silah çeşitliliği var. Baltalar dışında çok daha çeşitli silahlar kullanma fırsatınız var.

Bunların hiçbirisi bana uymaz ben sessiz gitmeyi severim derseniz de oyunda biraz ilerledikten sonra o özlediğimiz Hidden Blade’e kavuşabilir, sessizce düşmanlarınızı avlayabilirsiniz.

acvallahallalogo
ASSASSIN’S CREED VALHALLA – İnceleme
SONUÇ
Assasin’s Creed Valhalla’nın başına oturduğumda her ne kadar sıkılacağımı düşünsem de bu düşüncelerimin tersine olduğunu söylemem gerekli. Gerek hikâye anlatımı olsun, gerek grafikler ve çevre olsun sizi dünyasına çekmeyi başarıyor. Oyunda buglar ile karşılaşsam da çok rahatsız edecek derecede değildi. Vuruş hissiyatı, boss savaşları ve ana sahneler üzerinde de bolca çalışıldığı gözlerden kaçmamakta. Ufak tefek pürüzlerin de zaman içerisinde gelecek güncellemelerle düzeltileceğini ümit edereken Norveç ve İngiltere arası git gel yapacağınız bu oyunda sizlere iyi eğlenceler diliyoruz.
Oynanış
8.7
Hikaye
9.1
Görev Tasarımı
7.8
Grafikler
10
Ara Sahne Tasarımı
9.3
Artılar
Harika atmosfer
Hikaye anlatımı
Görsellik ve açık dünya dinamikleri
Silah ve ekipman çeşitliliği
Yapılacak yan görevler
Eksiler
Karakter gelişimini tekrara düşüren görevler
Donuk diyaloglar
9
PUAN

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!