983650

Mortal Kombat 11 Ultimate İnceleme

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
8.1
Sonuç

Mortal Kombat 11 ve arkasından çıkan genişleme paketi Aftermath ile oyuncuları memnun eden NetherRealm Studios yeni nesili de es geçmiyor. Yeni nesil güncellemesi ve bir sürü yeni özelliğin yanı sıra tüm eski içerikleri içinde toplayan Mortal Kombat 11 Ultimate sürümünü beraber inceleyelim. Mortal Kombat 11 Ultimate, yeni nesil güncellemeleri ve Rambo ile ekranlarımızı kırmızıya boyamak için geliyor.

Zamanın Ayarını Bozmaya Geldik

Mortal Kombat 11 Ultimate, öykü olarak herhangi bir yeni içerik eklemiyor. Mortal Kombat 11 ana oyununda Kronika’nın Raiden’ı ortadan kaldırarak zamanı sıfırlama çalışmaları ve iki farklı zamandan gelen karakterlerin hem kendileri aynı zamanda düşmanlarına karşı verdiği mücadeleyi yaşayabiliyoruz. Aftermath ise orijinal senaryonun devamında, zamanın bekçisinin geleceği korumak için verdiği mücadeleyi yaşamamıza fırsat tanıyor.

Mortal Kombat 11 ortalama 8 saatlik öykü modu ile serinin en uzun oyunu. Aftermath ile beraber averaj 6- 7 saatlik bir öykü daha eklendiğini düşünürsek, yalnızca hikâye modunda bile 15 saati aşkın bir süre geçirebilirsiniz. Dövüş sahnelerine müdahale edebildiğiniz bir aksiyon filmi şeklinde, büyük keyif alarak oynayabileceğiniz / izleyebileceğiniz bir mod. Daha önce hikâyeyi es geçen ya da oyunu ilk defa alan bütün oyunculara öneririm.

İlk Kan Rambo’dan Geliyor

Mortal Kombat 11 Ultimate, daha önce oyuna eklenen bütün karakterleri kullanımımıza açıyor. Mortal Kombat yaşamına ait karakterlerin yanı sıra Spawn, Robocop, Joker ve Terminator benzer biçimde konuk karakterlerin de olduğu 34 dövüşçü rakipleri pataklamamız için göreve hazır. Fakat bu kadar karakter yetmez, yeni paket ile 3 yeni dövüşçü daha arenaya adım atıyor. Serinin eski dövüşçülerinden Mileena ve Rain’in yanı sıra gelen üçüncü isim, neredeyse her insanın yakından tanıdığı Rambo!

Shang Tsung’In deneyleri yardımıyla yaratılan ve Shao Kahn’ın kızlarından kabul edilen Mileena, serinin hayranlarının uzun süreden beri gelmesini istediği bir karakterdi. Yarı tanrı Rain ise daha önce Shang Tsung’ın tekniklerini kullanması ve Krypt içinde gezerken gördüğümüz ve gelmesini beklediğimiz bir karakterdi. İki karakteri de çok fazla sevmediğim için uzun süre oynamadım fakat Rain’in Queen temalı Fatality’sini övmeden geçemeyeceğim.

Paketin en çok ilgimi çeken karakteri, Sylvester Stallone’un kendisi tarafınca seslendirilen Rambo oldu. Silahları, tuzakları ve okları ile 80’lerin filmlerinden Mortal Kombat’a dahil olan yeni karakterimizi kullanmaktan çok keyif aldım. Uzun süredir oynamadığım için online arenalarda pek etkili değilim, bu nedenle diğer karakterlere karşı ne kadar iyi olduğunu fazla test edemedim. Her şey bir yana, Rambo, Terminator ve Robocop gibi çocukluk zamanlarımın efsanelerini birbirileri ile kapıştırmak çok eğlenceli bir deneyim. Robocop ile karşılaşmış olduğunda geçen diyaloglar, Brütality yaptığında çantasını alıp oluşturulan portaldan evine dönmesi benzer biçimde ayrıntılar çok hoş. (Rambo filmlerini seven biri olduğum da belli olmuştur muhtemelen)

Mortal Kombat 11 Ultimate ile oyuna eklenen yeni bir oyun modu bulunmuyor. Oyunun haiz olduğu Tower of Time, Klassic Towers, Krypt gibi oyun modlarında kendi başınıza uzun süre oyalanabilir, buralardan toplayacağınız şeyler ile karakterinizi kendinize uygun şekilde özelleştirebilirsiniz. Karakterlerin görsel olarak özelleştirilmesinin yanı sıra, hücumları ve özel hareketleri de kendi isteğinize nazaran özelleştirme şansınız bulunuyor. Sırf kozmetik peşinde koşarak bile oyunun başlangıcında uzun süre kalabiliyorsunuz.

Yükleme ekranları demişken, yeni nesilin getirdiği ilk avantaj ile başlayalım. Playstation 5 veya Series X / Series S ile oynadığınızda neredeyse yükleme ekranı bile görmüyorsunuz. Playstation 4 ile yaklaşık 10 saniyede yüklenen dövüşler, yeni nesil konsollarda gözünüzü kapatıp açana kadar yüklenmiş oluyor. Elinizin soğumasını engelleyecek bir avantaj.

Görsel olarak eski nesil konsollarda herhangi bir geliştirme yok. Playstation 4 Pro ya da Xbox One X kullanıcıları esasen 4K’ya yakın bir kalitede oynayabiliyordu. Yeni nesil konsollara gelen dinamik 4K çözünürlük ile hikâye modundaki ara sahneleri 4K olarak izleyebiliyor, oyun içerisindeki detayları daha ayrıntılı olarak görebiliyorsunuz. Dövüş oyunlarında her bir frame önemli olduğundan, grafik geliştirmelerinin frame-rate’i etkilememesi de çok önemli. Mortal Kombat 11 Ultimate, bu mevzuda hiç sıkıntı yaratmadan, gelişmiş görselliği sunmayı başarıyor. PS4 Pro yahut Xbox One X sürümlerinden geçtiğinizde görsel olarak çok büyük bir gelişim olmasa da normal konsollardan geçiş yapanlar aradaki farkı görebiliyor.

Playstation 5 sürümü ile beraber gelen son özellik ise DualSense’in haptic feedback özelliğinin kullanılması olmuş. Rakip size vurduğunda, hasarı aldığınız yönden titreşim geliyor. Dövüş oyunu için ne kadar gerekli, saniyelik hareketlerin önemli olduğu mücadeleci arenada ne kadar faydalı olur tartışılır. Yine de güzel bir düşünce, özellikle hikâye modunda farklı bir deneyim olabilir.

983650
Mortal Kombat 11 Ultimate İnceleme
Sonuç
Bitirmeden önce bir mevzuda anlaşalım. Mortal Kombat 11 Ultimate yeni bir oyun değil, daha önce gösterilen ana oyun ve eklenti paketlerinin bir araya getirilmiş sürümü. İçerisinde bulunan tüm içerikleri ayrı olarak satın almanız mümkün. Bu paket daha çok seriye yeni giriş yapanlar düşünülerek hazırlanmış ve yeni karakterlerin olduğu Kombat Pack 2’yi de dahil etmiş bir sürüm. Yeni nesil konsollarda yükleme sürelerini ciddi anlamda kısaltan, cross-play desteği getiren ve daha önce çıkmış bütün paketleri bir arada sunan Mortal Kombat 11 Ultimate, seriye yeni giriş yapacak oyuncular için mükemmel bir paket. Yalnızca Mortal Kombat 11’in PSN üzerinde 350 TL’ye satıldığını düşünürsek, daha önce çıkmış tüm içerikler ile birlikte PS4/PS5 sürümleri bir arada 399 TL’ye gayet iyi bir teklif. Yine de imkânınız var ise, daha uygun olan PC sürümüne göz atmak isteyebilirsiniz. Daha önce Mortal Kombat 11 ve Aftermath’ı satın aldıysanız, yeni nesil sürümünü oynamak için bu paketi satın almanız gerekmiyor. Eski oyunlarınızı ücretsiz olarak Playstation 5 sürümüne yükseltip, herhangi bir sıkıntı yaşamadan oyunu oynayabilirsiniz. Yeni karakterleri istiyorsanız, Kombat Pack 2’yi de ek olarak satın alabiliyorsunuz.
Dövüş Mekanikleri
8.3
Grafik
8.6
Müzikler
7.8
Arayüz
7.7
Artılar
Yeni karakterler
Rambo ile oynamak çok keyifli
Cross-play özelliği
Kısa yükleme süreler
Bütün genişletme paketleri bir arada
Eksiler
Görsel olarak çok etkileyici bir değişiklik yok
Diğer dövüş oyunlarına göre daha ağır
Eski oyuncular için çok büyük bir yenilik bulunmuyor
8.1
Sonuç

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!