half-life-logo-4k-5v

Geçmişten Günümüze Half-Life Oyun Serisi

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Half-Life; FPS oyun türünü geliştiren bir oyun serisi. Steam platformunun doğmasını ve geliştirici firma Valve’ın yükselmesini sağlayan oyun. Half-Life serisinin PC tarafında nereden nereye geldiğine birlikte göz atalım.

Half-Life (1998)

Half-Life, gerilim dozu adım adım ilerleyen senaryosuyla oyuncuların dikkatini çeken bir oyundu. Evren yaratması, sakar bir bilim insanı Gordon Freeman’ı kontrolümüze vermesi, bilim kurgu ve korku unsurlarını abartmadan sunabilmesi yapımın başarısında belirleyiciydi.

Half-Life: Opposing Force (1999)

Valve, Gearbox Software ile birlikte ilk yapım için geliştirilen genişleme paketi hazırladı. Black Mesa Research Facility’deki kazanın neden olduğu sorunların ortadan kaldırılması için görevlendirilen asker olan Adrian Shephard’ın gözlerinden oynanan yapım.

Half-Life: Blue Shift (1999)

Barney Calhoun’u yönettiğimiz ikinci genişleme paketi, önceki iki yapıma kıyasla daha kolaydı. Oyunun sunduğu hikâye, oyun fanları için yeterli değildi.

Half-Life​​​​​​​ 2 (2004)

Çıktığı zamana göre üst düzey grafikler, pek çok oyunda görülmeyen fizik etkileşimi, sürükleyici bir senaryo, oyuncuyu her an diken üstünde tutan evreni sayesinde oyunu soluksuz oynamamızı sağlıyordu. Bulgaristan doğumlu olan Viktor Antonov’un da katkısıyla City 17’de yaratılan Doğu Avrupa havası da oyunun etkileyiciliğini artırıyordu.

Half-Life 2: Episode One (2006)

İki yıllık bekleyiş sonunda, ikinci oyunun bıraktığı yerden devam eden Episode One , G-Man’in kim olduğu hakkında yepyeni sorularla birlikte bitmiş, bizleri yine bir bekleme döngüsüne sokmuştu.

Half-Life 2: Episode Two (2007)

The Hunter adlı yeni düşmanla tanışmamıza vesile olan Episode Two , oldukça doyurucu ve çizgisellikten uzaklaşan serbest bir oynanış sunuyor.

Black Mesa (Fan Yapımı)

Fan yapımı olan oyunu buraya eklemek istedim. Birinci oyun olan Half-Life en baştan grafiksel olarak yapımı diyebiliriz. Oyunun hikayesi aynı olarak kalan bu oyunda, Half-Life 2 oyunun oyun motoru modlanmış hali ile yapıldı.

Half-Life: Alyx

Konusu Half-Life ile Half-Life 2 arasında geçmektedir. Oyuncu, bir Combine süper silahını ele geçirmekle görevlendirilen Alyx Vance’i gözünden oynuyoruz. Oyun; bir sanal gerçeklik oyunudur. Nesnelerle etkileşime geçmek için Half-Life 2‘deki yer çekimi silahına benzeyen “yer çekimi eldivenleri” kullanılıyor. Serideki fizik tabanlı bulmaca, çatışma ve keşif yapma ögeleri bu oyunda hayliyle mevcut.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!