wp6964059-pes-2021-wallpapers

eFootball PES 2021 İncelemesi

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Oyun dünyasında seri hâline gelmiş her oyun, yeni sürümlerinde takipçilerini memnun edecek özellikler getiriyor. Bu örnekler arasına, bazı istisnaların bulunduğu belirterek, pekâlâ PES serisini de ekleyebiliriz. Geçen yıl, adı eFootball PES 2020 olarak değiştirilen ve bu isimle yayımlanan oyunun içeriğinde de ciddi değişiklikler yer alıyordu. FIFA ile birlikte futbol oyunları dünyasının iki ezeli rakibinden kabul edilen Pro Evolution Soccer’ın yeni sezona özgü güncellemeleri içeren paketi eFootball PES 2021 ile bizlerle.

Hakikaten Aynı Tas Aynı Hamam mı?

Konami’nin bir ihtimal küresel salgın dolayısıyla çalışanların iş akışlarını hedeflediği şekilde sürdürememesi belki de hakikaten, yaptığı açıklamada ifade ettiği şeklinde yeni oyunun, yeni nesil konsollara uygun şekilde hazırlanmasına öncelik vermeleri nedeniyle bu defa karşımızda tam manasıyla yeni bir oyun bulunmuyor. EFootball PES 2021 ile gelen yenilikler, maalesef sınırlı kalıyor; doğal siz, serinin 2020 ile süregelen değişimini beğendiyseniz, bu yapımı da beğenmemeniz için minimumundan teknik tarafta bir gerekçe yok. Zira negatif gibi dursa da oynanış tarafında durumlar başlıktaki şeklinde, aynı tas aynı hamam. EFootball PES 2021’de öncelikle ufak tefek kozmetik değişimler bulunduğunu da söylemeliyiz. Modellemeleri aynı bırakılan fakat cilt tonlarında minimal değişiklikler gözlemlediğimiz oyuncuların yanı sıra sahanın renk tonu, bu yıl farklı bir oyun oynuyoruz hissini vermekten fazla uzak olsa da bu vaziyet, hiçbir değişim olmamasından yeğdir. Menü ve kullanıcı arayüzü benzer biçimde unsurlarda gene renk değişimleri benzer biçimde ufak oynamalar var fakat dikkat çekici asıl yenilik, işitsel tarafta. Oyunda bu kere 2020 sürümünden farklı müzikler yer ediniyor.

Oynanış açısından değerlendirildiğinde ise 2020 ile birazcık yavaşlayan ve nispeten gerçekçi kılınan oyun, sürem güncellemesiyle fark edilir düzeyde hızlanıyor. Bu biçimi seviyorsanız problem değil ve FIFA’dan bu PES’e doğru bir geçiş yapacaksanız, gidişat keyfinizi yerine getirebilir. Bunların yanında yapay zekâ cephesinde de gene kıyaslama kabul etmeyecek derecede bir iyileşme var. Özellikle çevrim dışı oyun süreçlerinde yapay zekânın maharetleri karşısında şapka çıkarmanız muhtemel. Bir tek ortada bir dengesizlik var ki görece zayıf takımlar, artık çok daha kuvvetliler. Bunu yapay zekâ ile bağdaştırmak çok doğru olmaz zira güçlü takımların oyuncuları, iyi çalışan bir suni zekâdan beklenmeyecek hatalar da yapabiliyor. Bir ihtimal takımlar arasındaki bu dengesizlik, güncelleme paketleriyle giderilebilir.

Konami Daha İyisini Yapana Kadar…

PES takipçilerinin kanayan bir yarası olan lisanslı takım ve stadyum problemleri maalesef ve ne yazık ki eFootball PES 2021’de de devam ediyor. Hatta öyle ki geçen seneki sürümde bulunan stadyumlardan bazılarını 2021 güncellemesiyle aynı isimle yer alamaması, gayet tatsız bir vaziyet. Benzeri bir özensizlik popüler takım oyuncularının modellemelerinin Türk takımlarındaki oyuncuların modellemelerinden çok daha iyi ve gerçeğe uygun olması. Belki Konami, asıl olan kozunu gelecek yıl çıkaracağı Unreal Engine destekli oyununa saklıyordur.

Her neyse ki bu ve benzeri negatif unsura karşın oyunun iyi yönleri de mevcut. Örneğin maçlarda topun nasıl hareket edeceğinin kestirilememesi, kalecilerin hangi toplara iyi mi hamleler gerçekleştireceği benzer biçimde konular tam bir muamma. Kulağa başta olumsuz gelse de belirli betiklere dayanmayan değişkenlerin maç sonucunu tamamen değiştirmesi, eFootball PES 2021 özgü, pozitif bir şey oluyor.

MyClub ve Ana Lig, tahmin edeceğiniz üzere oyunun gene lokomotifi olmayı başarıyor. Geçen seneki sürümle hemen hemen bire bir örtüşen Ana Lig’in sadeliği, oyuncu transferi gibi süreçleri kolaylaştırırken MyClub tarafında tamamen sıfırlanan kadro ile oyuna en başından başlamanız gerekiyor.

Tam sürüm bir oyun fiyatından satılmayan eFootball PES 2021, beklediğimiz dev yenilikleri getirmese de Konami’nin şimdiye kadar yaptığı en iyi işlerden biri olduğu açık. Bakalım gelecek sene nasıl bir oyunla karşılaşacağız?

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!