indir (2)

Çin’in Tesla’sı Dünyanın İlk Binilebilir Robotik Atını Tanıttı

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin’in Tesla’sı olarak adlandırılan elektrikli araç üreticisi Xpeng Motors, kısa süre önce esrarengiz yeni bir ürünün teaser görüntüsünü yayınlamıştı. Şirket şimdi ise ürünün üzerindeki örtüyü tamamen kaldırdı. Hatırlayacağınız üzere Tesla geçtiğimiz günlerde insansı robotunu tanıtmıştı. Xpeng Motors’un ise robotik bir at geliştirdiği ortaya çıktı. Şirket cihazı dünyanın ilk binilebilir robot atı olarak tanımlıyor.

Xpeng, akıllı robot atın çok boyutlu çevre algısı, akıcı hareket etme ve duygusal etkileşim kabiliyetleri ile dört ayaklı robot mimarisine dayalı olarak tasarlandığını söyledi. Tasarımcıların tek boynuzlu attan esin aldıkları da açıklandı.

Yük de taşıyabilecek

Robotik atın, kamera ve lidar ekipmanı içeren otomobillerdekine benzer bir akıllı sürüş sistemi de var. Yetişkinlerden çok çocuklar için tasarlanan robot at, yük taşımak için de kullanılabilecek. Bunun için sırtına minik bir aksesuar takılıyor. Robotik at kendi kendini şarj etme özelliğine de sahip. Şarj seviyesi minimuma düştüğünde, kendi başına şarj istasyonuna gidebiliyor. Xpeng, robot atın fiyatını ve ne zaman satışa sunulacağını açıklamadı. En iyi ihtimalle satışlar gelecek yıl başlayacak.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!