Call-of-Duty-Black-Ops-Cold-War.jpg

Call of Duty Black Ops Cold War İnceleme

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Ya bir yol bul ya bir yol aç veya yoldan çekil.” ifadesindeki “ya bir yol aç”ı kendisine ilke edinen Call of Duty’nin, İkinci Dünya Savaşı ile başlayan kariyerinin geldiği noktadan en az Activision kadar oyuncuların da memnun bulunduğunu söyleyebiliriz. Zaman zaman ne yapacağını şaşırıp kalsa da yer yer İkinci Dünya Savaşı’nı ziyaret etse de genel hatlarıyla imkânlarını, bir yol açmaktan yana seferber eden serinin bu defa durağı, popüler FPS oyunlarında pek ele alınmayan bir dönem, Soğuk Savaş yılları oluyor. Hatta öyle ki oyunun bir kısmında rota Türkiye’ye, Trabzon’a bile çevriliyor. Öyleyse Call of Duty: Black Ops Cold War’u, birlikte inceleyelim.

Soğuk Savaş Yıllarında Sıcak Çatışmalara Hazırlanın

Seri içerisine yalnızca bir kere senaryo modu bulunmayan Call of Duty’nin bu sürümünde kısa ama çok etkisi altına alan bir senaryo bulunuyor. Gerçek olaylardan esin alınarak kurgulanan hikâye, kronolojik olarak değerlendirdiğiniz Black Ops ve Black Ops 2 arasında bir yere konumlanıyor. Kimliğini ve özelliklerini kişiselleştirebileceğiniz Bell adlı karakteri yönettiğiniz oyunun konusu, bir döneme damgasını vuran Perseus adlı bir bilim insanının şeytani planlarını engellemek üzerine kurulu. Gelen istihbarat neticesinde Perseus’un Avrupa’yı kana bulamak benzer biçimde bir hedefi var ve bunu engellemek, Black Ops ekibine düşüyor. Black Ops ekibi dediğimizde şayet aklınıza Alex Mason, Frank Woods benzer biçimde isimler geldiyse tam da üstüne bastınız zira tanıdık yüzleri oyunda görmeniz mümkün. Bununla birlikte oyunda kendilerini pek fazla tanımadığımız karakterler de bulunuyor.

Bir Call of Duty oyunundan bekleyeceğiniz yüksek dozda adrenalini başından sonuna kadar devam ettiren senaryo modu, geleneksel CoD oyunlarından ayrılan birçok unsuru da bununla beraber getiriyor. Bunlardan ilki, temel görevleri yaparken ortaya çıkan yan görevler. Ana görevleri takip ederken toplayacağınız ipuçları yardımıyla bu yan görevleri başarılı şekilde tamamlamanız olanaklı hâle geliyor. Eğer kendinizi aksiyona kaptırıp ipucu toplamayı pas geçerseniz de üzülmeyin. Aynı yan görevleri yine tamamlayabilirsiniz ama oyunun istediği biçimde olmaz. Bununla beraber oyunun size tanıdığı seçim imkânları da yapıma ayrı bir hava katıyor. Örneğin düşman tarafından kimliği açığa çıkarılmış bir görevliyi kurtarmak, canını bağışlamak veya canını almak sizin elinizde. Doğal gerek oyunun sunmuş olduğu seçim safhalarından gerekse diyalog seçeneklerinden hangisini seçtiğiniz, iyi mi bir sonla karşılaşacağınızı etkileyebiliyor.

Çok Oyunculu Modlarda Tetikte Olun

Multiplayer oyunların katılımcı sayısı bakımından rekor üstüne üstün dereceli kırdığı şu dönemde çok oyunculu modların olmadığı bir Call of Duty de düşünülemezdi. Modern Warfare’den anımsayacağınız sınıf yaratma sisteminin önemli yeniliklerle döndüğü oyunun çok oyunculu tarafında artık gelenekselleşen team deathmatch ve domination şeklinde modların yanı sıra Combined Arms ve Fireteam şeklinde modlar da mevcut. Çok sevilen ve milyonlarca oyuncu tarafınca oynanan Warzone’un ilerleme sistemi, modern Warfare ve Cold War ile eşleştirildiği için ilerlemeleriniz hangi oyunda olduğunuz fark etmeksizin gerçek zamanlı olarak sürüyor. Bir Call of Duty klasiği hâline gelen “Zombies” modu da Cold War ile karşımıza çıkıyor. Her ne kadar Black Ops 4’te Aether hikâyesi sonlanmış olsa da hem öyküyü genişleten hem de ana senaryoya bağlanan Dark Aether adlı hikâye, zombi moduyla uzun saatler geçirmenize olanak veriyor.

Oyunun teknik tarafında ise her şey yolunda. Gerçek zamanlı ray tracing maharetlerine kavuşan ve IW 8,0 oyun motorunun geliştirilmiş sürümü olan Black Ops Cold War Engine ile hazırlanan yapım, sinematik görseller sunuyor. DLSS imkânlarıyla daha keskin görüntüleri, daha akıcı şekilde görüntülenebildiği oyun, ortanın üstü sistemlerde oldukça akıcı çalışıyor.

Call of Duty: Black Ops Cold War, serinin en iyi oyunu mu, bu tartışılır ancak Activision’ın her yıl, milyonlarca oyuncuyu ardından sürükleyecek bir oyunu karşımıza çıkarması kesinlikle takdire şayan bir vaziyet. Eğer serinin önceki oyunlarını oynadıysanız ve çok oyunculu modlarına yüzlerce saat ayırmayı göz alıyorsanız, oyunu kütüphanenize eklemenizi öneririz.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!