2021in-ilk-yarisinda-dikkat-ceken-5-oyun.png

2021’in İlk Yarısında Dikkat Çeken 5 Oyun

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Günler haftaları, haftalar ayları kovaladı ve göz açıp kapayıncaya kadar 2021’in ortasına hızla ulaştık. Maalesef hâlâ geçindiren küresel pandemi sebebiyle bu yılın ilk aylarında çıkmasını beklediğimiz bazı yapımlar 2022 yılına ertelenmiş olsa da yılın ilk altı ayını boş geçirmemizi engellemiş olan çok iyi oyunlar yayımlandı. Hatta öyle ki bu oyunlardan bazıları, benzerine az rastlanır bir popülerliğe erişerek oyun dünyasının gündemini bile belirledi. İsterseniz sözü daha çok uzatmadan 2021’in ilk yarısında dikkat çeken beş oyunun hangileri olduğuna çıkış tarihleri doğrultusunda beraber göz atalım.

Hitman III (20 Ocak 2021)

Dijital dünyadaki kadim dostlarımızdan Agent 47, serinin sekizinci oyunu olmasına rağmen yenilenen ve World of Assassination üçlemesinin üçüncü perdesiyle bir defa daha karşımıza çıkıyor. Oynanış açısından önceki oyunlardan büyük bir değişiklik içermeyen sadece mekân çeşitliliğiyle yüz güldüren Hitman III, geliştirici IO Interactive için ayrı bir öneme sahip. Zira artık yayıncı koltuğunda Square Enix değil, direkt doğruya oyunun geliştiricisi IO Interactive var. Bu adım, geliştirici ekibin oyunu hazırlarken daha özgür hareket edebilmesine imkân tanımıştı. Yapımın gerek satış sayıları gerekse oyun otoritelerinden aldığı yüksek notlar, geliştiricilerin elde etmiş olduğu bu serbestinin oldukça işe yaradığını gösteriyor.

Valheim (2 Şubat 2021)

Bazı oyuncuların artık pek ilgisini çekmeyen açık dünya, hayatta kalma, inşa temelli oyunların arasından sıyrılıp milyonlarca oyuncuyu ardından sürükleyen Valheim, bu senenin ilk aylarına damgasını vuran yapımlardan biri. Henüz Steam’de Erken Erişim aşamasında olmasına rağmen hem türe kazanmış tırdı yeniliklerle bununla birlikte oyunculara sunmuş olduğu özgürlük yardımıyla gündemdeki yerini koruyan Iron Gate AB imzalı yapım, etken olarak on binlerce birey tarafınca oynanmaya devam ediyor.

It Takes Two (26 Mart 2021)

Ortaya koyduğu fikrî mülklerle yaratıcılığını çok kez gösteren Josef Fares, eşli oyunlara meraklı oyuncuların gönlünü It Takes Two ile bir defa daha fethetti. Eşli oyun denilince aklınıza gelen tüm klişeleri elinin tersiyle iten ve masaya hakikaten de özgün bir içerik koyabilen yapım, boşanma aşamasına gelen bir çiftin adım atarından geçen macerayı konu ediniyor. Pixar imzalı animasyon filmleri tadında görseller sunarken her iki oyuncuya da benzersiz tecrübeler yaşatan It Takes Two, bir tek bu yılın ilk yarısı için değil, gelecekte çıkacak eşli oyunlara vereceği ilham nedeniyle de son derece önemli bir oyun.

Returnal (30 Nisan 2021)

Çeyrek asırdır varlığını sürdüren ve genellikle konsollar için oyun geliştiren Housemarque, Roguelike türünün müdavimlerini kendine hayran bırakan Returnal ile turnayı gözünden vurdu. 2021 senesinin şüphesiz en başarılı işlerinden önde gelen yapım, Selene adlı kadın karakterin, Atropos gezegeninden yayılan gizemli sinyalleri araştırmaya başlaması ve bir vakit döngüsü içine hapsolmasını konu ediniyor. PlayStation 5 platformunda piyasaya sürülen oyun, ciddi manada zor ve eski usul konsol oyunlarında olduğu gibi save sistemine sahip değil. Hatta oyun esnasında PlayStation’ınızı kapatırsanız oyundaki tüm ilerlemeniz buğu olup uçuyor. Oynanışından grafiklerine, esrarlı mevzusundan yürekli oyun mekaniklerine kadar her noktasıyla dikkat çeken Returnal, konsol sahiplerinin deneyimlemesi ihtiyaç duyulan oyunlar içerisine adını yazdırdı bile.

Resident Evil Village (7 Mayıs 2021)

Resident Evil evrenini, yenilikçi oyunlarla genişletmeyi sürdüren Capcom’un merakla beklenen yeni oyunu Resident Evil Village, bu yıl adından maksimum söz ettiren yapımlardan biriydi. Resident Evil 7’de de yönettiğimiz Ethan Winters’ın maceralarını ilk elden deneyimlememizi elde eden oyun, mekân ve boss tasarımları kadar RE dünyasından tanıdık yüzlere ev sahipliği yapmasıyla da büyük beğeni kazandı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!