indir-8-6

YouTuber’lara Vergi Kolaylığı Geliyor

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TBMM’de yeni yasama yılı 1 Ekim’de başlayacak. Yeni yasama senesinin başlangıcıyla beraber AK Parti’nin 55 maddeden oluşan Ekomoni Paketi gündeme girecek. Yeni iktisat Paketi’nin detayları belli oldu. YouTuber’lara vergi düzenlemesi geliyor. 

Şu an yürürlükte olan yasaya nazaran YouTube’dan gelir elde edilmiş tüm kanalların vergi ödemesi gerekiyor. Google’dan meydana getirilen ödemeler ticari kazanç olarak nitelendiriliyor ve senelik gelir vergisi beyannamesi verilmesi gerekiyor. Şirket kuran kişiler bu vergiyi iyi mi ödeyeceğini biliyor ancak şirket kurmayan kanal sahipleri vergi ödemiyor. Vergi beyannamesinde bulunmayan kişilere seneler sonra büyük vergi cezaları geliyor. Düşük miktardaki vergiler, faiz ve cezayla beraber yüksek miktarlara ulaşıyor. 

Ekonomi Paketi’ndeki düzenlemeye göre YouTube kanal sahiplerinden vergi eğitim etme işlemi kolaylaşacak. Kanal sahiplerinin zorlu işlemlerle uğraşması gerekmeyecek. Kanal sahiplerinin büyük cezalara maruz kalmasının önüne geçilecek. 

Stopaj usülü ile vergi kesilecek 

Kanun teklifine nazaran kanal sahiplerinin bankada özel bir hesap açması ve YouTube gelirlerini bu hesaba yönlendirmesi kafi olacak. Banka, yatan meblağın direkt stopajını kesecek. Doğrusu hesaba yatan paranın vergisi banka tarafından otomatikman kesilecek ve devlete aktarılacak. Hesap sahibinin ek bir işlem yapması gerekmeyecek. Bu sayede YouTube’dan gelir elde eden kişilerin defter tutma zorunluluğu ortadan kalkıyor. Kanal sahipleri, karmaşık prosedürler ile uğraşmayacak. 

İktisat Paketi’nin içeriği tüm bilgileriyla paylaşılmadı. 1 Ekim’de TBMM’de yeni yasama yılının açılmasıyla beraber kanun teklifinin tüm detayları efkarı umumiye ile paylaşılacak. Bu sayede söz mevzusu düzenlemenin bilgilerini öğrenmiş olacağız. Bu düzenlemenin yürürlüğe girmesi için ekonomi Paketi’nin bu maddesiyle beraber Meclis’ten geçmesi ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi gerekiyor. Bu süreç tamamlanana kadar eski usul ile vergilendirme yapılacak 

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!