indir-12-1

Yerli VLP Koronavirüs Aşısının Faz 2 Çalışmaları Tamamlandı

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk bilim insanları tarafından VLP yöntemiyle geliştirilen koronavirüs aşısının Faz 2 çalışmaları tamamlandı. VLP aşısının Faz 2 denemeleri süresince herhangi bir yan etki ya da olumsuzluk gözlemlenmedi. Aşının Faz 3 çalışmalarının Eylül ayında başlaması planlanıyor.

VLP aşıların içindeki virüs benzeri parçacıklar, virüsü enfeksiyon oluşturmayacak bir halde taklit ediyor. Vücut, hastalık oluşmadan virüse karşı bağışıklık oluşturuyor.

Dünyada klinik aşamamasında 5 farklı VLP aşı adayı var. Henüz kullanım onaylama alan olmadı. Türkiye’nin geliştirdiği VLP aşısı, kullanıma sunulduğunda dünyada ilk olabilir. Yerli VLP aşısı, öteki adaylardan farklı olarak virüsün 4 yapısal proteinini aşı antijeni olarak kullanılıyor. Bu özelliği sayesinde virüse karşı çok daha etkili bir bağışıklık sağlayacağı öngörülüyor.

Yerli VLP aşısı, ODTÜ’den Prof. Dr. Mayda Gürsel ile Bilkent Üniversitesi’nden İhsan Gürsel çiftinin ortak projesi olarak geliştirildi. TÜBİTAK Covid-19 Türkiye Platformu çatısı altında devlet desteğiyle klinik çalışmaları yürütülüyor.

Aşının Faz 1 klinik çalışmalarına 27 Mart 2021’de başlandı. Faz 1’e 36 gönüllü katıldı. 26 Haziran’da 349 gönüllü ile beraber Faz 2’ye geçildi. Faz 2 aşılamaları 8 Ağustos’ta tamamlandı. Faz 3 aşamasında binlerce gönüllü üzerinde denemeler yapılacak.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!