indir-11-2

Yeni Zelanda Tarihteki En Sıcak Kışını Yaşadı

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bizler yaz aylarını yaşarken güney Yarım Kürede bulunan Yeni Zelanda kış mevsimini yaşıyordu. Yapılan yeni açıklamalara gore de ülke, şu ana kadar kaydedilmiş en sıcak kış mevsimini yaşadı.

Yeni Zelanda Ulusal Su ve Atmosfer Araştırmaları Enstitüsü’ne nazaran ağustos ayına kadar olan üç aylık süreç süresince ortalama sıcaklık 9.8 santigrat (50 fahrenheit) dereceydi. Açıklamalara nazaran bu dereceler uzun vadeli ortalamadan 1.3 °C daha fazla iken geçtiğimiz yıl kırılan rekordan 0,2 °C daha çok.

Enstitüde çalışan bir meteorolog olan Nava Fedaeff, bunun en büyük sebebinin iklim değişimleri bulunduğunu belirtirken deniz sıcaklıklarının ve ılık rüzgârların da önemli derecede arttığının altını çizdi.

Fedaeff ayrıca, düşük irtifalardaki kar yağışının ortalamanın çok altına düştüğünü belirtti ve bunun sebebi olarak da kar yağışlarının yağmurlara dönüşmesini gösterdi. Artan yağmurlar sonucunda da seller oluşabileceği konusunda ihtarlarda bulunmuş oldu.

Sera gazı emisyonlarının yavaşlatılması gerekiyor

Wellington Victoria Üniversitesi’nde iklim bilimcisi olan Prof. James Renwick de açıklamalarda bulunmuş oldu. Renwick, iklim değişikliklerinin doğal ekosistemler üzerinde baskı oluşturduğunu bu yüzden birçok türün yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalacağını vurguladı ve sera gazı emisyonlarının yavaşlatılmasının zorunlu bulunduğunun altını çizdi: “kısa sürede üstesinden gelmezsek, dünyanın büyük kesimleri korkunç sonuçlarla karşılaşacak”

Renwick açıklamalarına, Yeni Zelanda’nın iklim değişikliğine karşı güzel politikaları olduğunu sadece bunları uygulamakta şu ana kadar pek başarılı olmadığını da ekledi. Ülkeye yenilenebilir enerji sağlayabilecek rüzgâr, güneş ve su benzer biçimde biroldukça kaynak olduğunu belirten Renwick, ülkenin yeşil enerjide dünya lideri olma potansiyeline haiz olduğunu beyan etti.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!