indir-23-1

Yeni TC Kimlik Kartlarına E-imza Sertifikaları Entegre Edildi

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, yeni TC kimlik kartlarına elektronik imza özelliğinin geldiğini duyurdu. Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeye gore yeni kimlik kartları, güvenli elektronik imza atabilmek için kullanılabilecek. Sayan, Nitelikli Elektronik Sertifika (NES) başvuru sahiplerinin kimlikleri TC Kimlik Kartı vasıtasıyla uzaktan doğrulanarak, TC Kimlik Kartlarına uzaktan Nitelikli Elektronik Sertifika yüklenebilecek.

E-imza özelliğinin kimlik kartlarına entegre edilmesiyle kullanıcılar elektronik ortamda kimlik kartlarını kullanarak e-imza atabilecek ve kimlik kartları ile doğrulama yapabilecek. E-imza, birkaç istisna haricinde ıslak imza ile aynı göreve haiz. Özellikle kurumsal kullanımlarda ciddi vakit tasarrufu sağlıyor.

Firmalardan e-imza satın aldıktan sonrasında tarafınıza bir USB okuyucu ve sertifika çipi iletiliyor. E-imzayı doğrulamak için bu USB okuyucuya sertifika çipini yerleştirmek gerekiyordu. Şimdi bu okuyuculara sertifika çipinin yanı sıra yeni TC kimlik kartını okutarak da doğrulama yapabiliyoruz.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!