featured

Yeni Almanya hükümeti kömür kullanımını 2030’a kadar sonlandırmayı planlıyor

Geçtiğimiz günlerde Almanya’da, toplumsal Demokrat Parti (SDP) Yeşiller Partisi ve Hür Demokrat Parti (FDP) içinde koalisyon oluşturulduğu, Angela Merkel’den sonraki yeni başbakanının ise SDP’den Olaf Scholz olacağı açıklanmıştı. Şimdi de Scholz hükümeti, iklim değişimleri ile mücadelede atmayı planladıkları önemli adımları açıkladı.

Almanya’nın yeni hükümeti

Açıklamalara nazaran Almanya, 2030 yılına kadar ülkedeki kömür kullanımını durdurmayı planlıyor. Bu çok önemli bir hamle çünkü daha önce ülke, kömür kullanımını 2038 yılına kadar durdurmayı düşündüğünı açıklamıştı. Yeni hükümetle bu hedef 8 yıl geriye çekilmiş oldu. Geçtiğimiz günlerde de Portekiz ülkedeki son kyaşam santralini kapatmıştı ve kömür kullanımına son veren dördüncü Avrupa ülkesi olmuştu.

Ayrıca hükümet, 2030’a kadar ülkedeki sera gazı emisyonlarını %65 azaltmayı düşündüğünı belirtti. Ancak uzmanlar, Almanya’nın Paris İklim Anlaşması’ndaki küresel ısınmayı 1,5 santigrat aşama altında tutma hedefine ulaşması için emisyonları önümüzdeki on yıl içinde en az %70 azaltması icap ettiğini vurguladı.

‘Elektrikli araç kullanımı artırılmalı’

Buna ek olarak hükümet yaptığı açıklamalarda, 2030 senesinde ülkede 15 milyon elektrikli araç bulundurmayı hedeflediğini açıklamıştı. Sadece uzmanlar bu sayının düşük olduğunu ve hükümetin elektrikli enstrumanlara yönelik çabaları artırması icap ettiğini açıkladı.

Son olarak da hükümetin, kömürden yenilenebilir enerji kaynaklarına geçişi kolaylaştırmak için naturel gaz kullanmayı planladığı gelen haberler içinde yer aldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Yeni Almanya hükümeti kömür kullanımını 2030’a kadar sonlandırmayı planlıyor
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!