indir (13)

Yapay Zeka Destekli Koralp Silah Sistemi IDEF 2021’de Sergilendi

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin İHA’ları başarılarıyla konuşulurken, kara savunmasında da uzaktan komuta edilebilen sistemlere yönelik ihtiyaç git gide artıyor. Bu kapsamda geliştirilen ürünlerden biri olan Koralp silah kulesi, IDEF 2021’de görücüye çıktı.

Yerli imkânlarla tasarlanıp üretilen uzaktan kumandalı tabanca kulesi Koralp, yapay zekâ desteğine sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Best Grup Genel Müdür yardımcısı Özgür Derebaşı, “silah kulesinde yapay zekâ kullanılması, özellikle daha eğitimsiz personelin daha yüksek hassasiyetle ve hata payı olmadan işlem yapabilmesini, teröristi, aracı, insanı, doğadan ya da mevcut durumdan ayırt ederek çok hızlı reaksiyon göstermesini sağlıyor.” açıklamasında bulundu.

Koralp tabanca kulesi ailesinin en önemli özelliğinin insan, araç ve dronu tek tek ya da bütünleşik bir şekilde ayırt edip operatöre gösterebilmesi bulunduğunu belirten Derebaşı, “Hedefteki görüntülerin insan mı, araçla aracın tipi, dronsa ortalama boyutları, hareket hızı ve bunlar gibi tehlikeli sonuç bilgileri operatöre göstererek, operatörün tek bir tuşla bunu hedef takibine alıp, gerektiğinde son olarak komutu insan verebilecek şekilde vurabilmesini sağlıyor. Yapay zekânın aradığımız hedefi gözden kaçırma lüksü yok. O bölgeyi araştırırken, araç saklanıyorken, o aracın burnunu bile görmesi yapay zekâ için yeterli.” dedi.

Koralp silah kulesine 20 mm’ye kadar tabanca entegre edilebiliyor. Muadillerine göre çok daha hafif (360 kilogram) olduğu belirtilen sistemde balistik koruma, otomatik hedef tespiti ve takibi, bilgisayar tabanlı atış denetimi, hareketli hedeflere atış, duyarlı atışlar için lazerli mesafe ölçer gibi temel özellikler mevcut. Buna ek olarak Koralp’in her türlü sensörle çalışabildiği ve 4×4 küçük çalgılardan hafifçe tanklara kadar pek çok araçla kullanılabileceği ifade ediliyor.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!