Vodafone Logo

Vodafone, Eko-SIM Kartlara Geçiyor

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şebekenin tamamında yüzde 100 yenilenebilir enerjiye geçen, mağazalarda ve ofiste gereksiz plastiklerin kullanımına son veren Vodafone şimdi de geri dönüştürülmüş plastikten üretilen yeni Eko-SIM kartları kullanmaya başlamış olacağını duyurdu.

Aralarında Türkiye’nin de bulunmuş olduğu 15 ülkede Eko-SIM’e geçilerek her yıl saf plastik kullanımında 320 ton tasarruf sağlanacak. Karbon salınımı 1.280 ton azaltılacak. Eko-SIM’lerin Aralık ayında Türkiye’de kullanılması planlanıyor. Eko-SIM, plastik yapısı haricinde yeni bir teknoloji sunmuyor. Bu nedenle kullananların elindeki mevcut SIM’leri değiştirmesi gerekmiyor.

Mağazalarda ve ofislerde plastik kullanımı durduruldu

Vodafone dünya genelinde mağazalarında ve ofislerinde gereksiz plastiklerin kullanımını durdurdu. Çok gerekli durumların haricinde poşet kullanılmıyor. Pazarlama ve promosyon malzemelerinde ise plastik kullanımı epey azaltıldı. Vodafone Türkiye’nin tüm ofislerinde plastiksiz ofis uygulamasına geçilerek yılda ortalama 6 milyon plastik ürünün kullanımı sonlanmış oldurıldı. Plastik bardak yerine kâğıt bardak, plastik şişe yerine cam şişe, naylon poşet yerine doğa dostu ambalaj kullanılıyor. Şirket yemekhanesinde porselen, cam şeklinde doğa dostu ve geri dönüşümlü ürünler tercih ediliyor.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan desteksı Meltem Bakiler Şahin, Eko-SIM hakkında şunları söylemiş oldu:

“Vodafone olarak faaliyetlerimizin çevresel etkilerini azaltmaya yönelik sürdürülebilir proje ve programlar yapmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda, plastik SIM tedariki ihtiyacını da tamamen ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Baktığımızda, çok küçük görünen konuların büyük etkiler yaratabildiğini görüyoruz. Bir SIM kart çok minik görünse de büyük bir atık geri dönüşümü potansiyeli yaratıyor. Bu farkındalıkla, 2014’te yarı boyutlu SIM kartlara geçiş yapmış ve müşterilerimizin plastik kullanım miktarını azaltmıştık. Önümüzdeki dönemde ise geri dönüştürülmüş plastikten üretilen Eko-SIM kartlar yardımıyla işlenmemiş plastik ihtiyacını ortadan kaldırarak yeni plastik üretimi kaynaklı karbon emisyonundan tasarruf edeceğiz. Eko-SIM karta geçişle birlikte işlenmemiş plastik tüketimini dünya genelinde 320 ton azaltacağız. Bu da 12 konteyner dolusu plastik tasarrufu anlamına geliyor.”

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!