fdcb3493096242d5db8f6fdcd1352cc1

Uzmanlardan Açıklama: İşletmeler ve Okullar Açılmalı

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kalabalık ve hastalığın yoğun geçtiği yerlerde uzmanlar antikor seviyelerine bakarak değerlendirme yapan uzmanlar. Türkiye’de bölgesel olarak kısıtlamaların kalkmasını öneriyor. İlk yer olarak Türkiye’deki korona virüsün yoğun olduğu İstanbul önerildi. Bu ayın sonundan itibaren kısıtlamaların kalka bileceğini ve okulların, işletmelerin açılabileceğini düşünüyor

Okullar ne zaman açılacak? Kısıtlamalar kalkıyor mu? Küçük işletmeler zor durumda? Kısıtlamalar işe yaradı mı? Okullar açılırsa önlemler nasıl alınacak? Türkiye’de ki toplumsal bağışıklık ne durumda? Vaka sayılarındaki düşüş kalıcı olabilir mi? Virüs yüzünden çoğu işletme zarar etti? Öğrenciler uzaktan eğitimde zorlanıyor?

Pandemi, uzmanları ikiye böldü. Normal hayat için adımların atılması gerektiğini belirten kimi uzmanlara göre, Türkiye sürü bağışıklığına doğru gidiyor. Ülkenin kalabalık yerlerinde bağışıklığın, salgının hızını kesme düzeyine ulaştığı ifade ediliyor.

TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIK %50-60’I BULMUŞ OLABİLİR

Kalabalık ve hastalığın çok geçirildiği yerlerde, kişilerdeki antikor düzeyine bakarak “bölgesel” anlamda normalleşme aşamasına geçilmesi öneriliyor. İlk yer olarak da İstanbul’a işaret ediliyor. Özellikle toplu taşıma kullanan grupta bir an önce antikor düzeyine bakılması tavsiye ediliyor. Hastalığı geçirenler baz alındığında toplumsal bağışıklığın %50-60’ı bulmuş olabileceği değerlendiriliyor.

“KAFE VE RESTORANLAR KADEMELİ OLARAK AÇILMALI

“Türkiye gazetesinin haberine göre, bu ayın ortasından itibaren normalleşme adımları atılmasını savunan uzmanlar, ayın sonundan itibaren kısıtlamaların kalkabileceği, okullardan başlayarak kafe ve restoranların kademeli açılması gerektiği görüşünde.

UZMANLARIN BİR KISMI İSE “HENÜZ ERKEN” DİYOR

Henüz erken” diyen kimi uzmanlar ise, vakalar düşse de normalleşme için yeterli olmadığında hemfikir. Hastalığı geçirmiş olan çoğu kişide yeteri kadar antikor tespit edilmediği, antikora sahip olanlarda ise koruyucu sürenin tam olarak bilinmediği kaydediliyor. Uzmanlar, sürü bağışıklığını oluşsa bile, özellikle yaşlı ve kronik rahatsızlığı bulunanlarda risk faktörü devam edeceğinden, normalleşme için yeterli görmüyor.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!