indir-5-6

Türksat 6A’yı Elon Musk’ın SpaceX’i Fırlatacak

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin ilk ulusal komünikasyon uydusu Türksat 6A’yı uzaya fırlatacak şirket açıklandı. Türksat ile SpaceX içinde antak kalma imzalandı. 2023 senesinde fırlatılması planlanan Türksat 6A’yı Elon Musk’ın uzay şirketi uzaya taşıyacak. Türksat 6A uydusu, Türkiye’nin tamamen milli imkânlarla üretilen ilk iletişim uydusu olacak. Türksat 5A, Türksat 4A gibi diğer uydular yabancı firmalar tarafınca üretilmişti.

Uydunun mühendislik modeli entegrasyon faaliyetleri tamamlandı ve kontrol aşamasına geçildi. Bu sene içerisinde çevresel test aşamasına geçişmesi planlanıyor. Ardından uydu endüstrisinde kabul gören standart ve ticari kontrol aşamalarına tabii tutulacak. Türksat 6A’nın devreye girmesi ile beraber Türkiye’nin Ku Band kapasitesi 528 Mhz artış gösterecek ve 6 bin 668 Mhz’e ulaşacak.

Türksat 6A e zaman fırlatılacak?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 6A’nın tamamlanmasının ardından Türkiye’nin kendi iletişim uydusunu üretebilen 10 ülke arasında yer alacağını belirterek uydunun üretim ve test sürecinin 2022 yılı nihayetinde tamamlanarak, 2023 yılı ilk çeyreği içinde fırlatılmasının planlandığını söyledi.

Sık sık ertelendi

Türksat 6A projesine 2014’ün Aralık ayında başlandı. Projeye başlandığı vakit fırlatılış tarihi 2019 Aralık olarak açıklanmıştı. Daha sonrasında “Bir defa ve son kez erteleme” denilerek uçuş zamanı 2020’ye ertelendi. Proje yetişmediği için 1 yıl daha ek süre tanındı. Art arda ertelemelerin peşinden Türksat 6A’nın uzaya fırlatılış tarihi 2023’ün ilk çeyreği olarak güncellendi.

Karaismailoğlu, SpaceX’in tercih edilmesinin nedeni olarak şunları söyledi:

“Bu bağlamda gerekli çalışma ve hazırlıklar Proje Yöneticisi müessese TÜBİTAK UZAY ve diğer paydaşlar ile koordineli olarak yürütülüyor. Fırlatma hizmeti temini için çok sayıda fırlatıcı firmaların çözüm ve teklifleri titizlikle incelendi. Meydana getirilen değerlendirme ve müzakereler neticesinde hem teknik bununla beraber idari ve mali açıdan en iyi çözümü sunan ABD’de yerleşik SpaceX şirketinın Falcon-9 roketi fırlatıcı olarak seçildi. Bu kapsamda Türksat ile Space Exploration Tech. Corp. (SpaceX) firması içinde TÜRKSAT-6A uydusunun fırlatma hizmeti temini sözleşmesi imzalandı. Bu sözleşme hem de TÜRKSAT A.Ş. Olarak fırlatma hizmeti için uydu üreticisi yerine fırlatıcı firma ile direkt imzalanan ilk sözleşme niteliğindedir. Söz mevzusu fırlatıcı hizmet alımı sözleşmesi kapsamındaki faaliyet ve işlemler TÜRKSAT A.Ş. Uzman ekibiyle yürütülecektir.”

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!