featured

Türksat 5B uydusu pazar günü gökyüzü ile buluşacak

Türkiye’nin yeni uydusu Türksat 5B, 19 Aralık 2021 tarihinde semane yükseliyor. Üretimine Kasım 2017’de başlanan ve Airbus D&S firması tarafınca yürütülen yerli uydumuz, 42 derece doğu yörüngesinde hizmet verecek komünikasyon uydusu olarak vazife alacak.

19 Aralık tarihinde uzaya fırlatılacak olan Türksat 5B ile beraber Türkiye’nin aktif komünikasyon uydu sayısı beşe toplam uydu sayısı ise sekize yükselmiş olacak. Sabit sınıf uydulara oranla 20 kat daha çok kapasite verimliliği sunacak olan 5B uydusu, Yüksek Verimli Uydu sınıfında yer alacak.

Türksat 5B yüksek kapasitede veri iletimi sağlayacak

Türksat 5B uydusu, etken olarak çalışmaya başladığı süre Orta Doğu’nun tamamı, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, şimal ve Doğu Afrika, Nijerya, güney Afrika ve yakın komşu ülkelerine ait bölgelerde hizmet verecek. Geniş kapsama alanının yanı sıra 5B uydusu, Ka-Bant yükü ile toplamda 55 Gbps’den daha fazla veri iletimi sağlayacak.

Ka-Bant veri iletimi yardımıyla öteki uydulara oranla 15 kattan daha çok veri akışı sunacak 5B ile havacılık ve denizcilik sektörleri de uzaydaki kapasiteden faydalanabilecek. Bu tarz şeylerin yanı sıra Türksat’ın yeni uydusu ile karasal altyapı ile erişilemeyen bölgelere ulaşım sağlanacak ve yüksek veri kapasitesi ile internet altyapısı kurulabilecek.

15 kW güç kapasitesine haiz Türksat 5B yeni nesil elektrikli itki sistemi barındırıyor. Ek olarak uydunun bu hali ile 4.5 tonluk ağrılığa haiz bulunduğunu da belirtelim. SpaceX’in Falcon 9 roketi ile fırlatılacak olan uydu Cape Canaveral’da yer alan fırlatma rampasından uzaya gönderilecek.

Ömrünün 35 yıl ve üzerinde olması hedeflenen 5B uydusu için Türkiye’nin üç ilinde de yer istasyonu kurma planlarına başlandı. Ankara, İzmir ve Van’da kurulacak olan Ka-Bant yer istasyonları, uydunun yörüngeye yerleşmesi ile birlikte kullanılmaya başlanacak.

Türkiye için tarihe tanıklık edeceğimiz 18-19 Aralık tarihlerinde Uydu Teknolojileri Haftası’nda tüm Türkiye’nin gözü semande olacak. Ticari komünikasyon uydusu olarak görevini uzun seneler sürdürmesi beklenen Türksat 5B uydusu hakkında daha fazla bilgi almak için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Türksat 5B uydusunun fırlatılması ile birlikte bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Uydu Teknolojileri Haftası’nda, online Idethon ve online atölyeler gerçekleştirilecek. Gerçekleşecek etkinliklerde ayrıca çok önemli konuşmacılarda yer alacak.

Hem de etkinlik kapsamında gençlik bildirişiminin de sürdürüleceği Uzay Teknolojileri Haftası’nda, gençler alanda ağırlanacak ve tecrübe alanlarında keyifli vakit geçirerek konuşmaları salonda dinleyebilecekler. Buna ek olarak fırlatma öncesi alanda kamp ateşi deneyimi sunulacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Türksat 5B uydusu pazar günü gökyüzü ile buluşacak
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!