featured

Türksat 5B uydusu fırlatıldı

Türkiye’nin 8’inci uydusu Türksat 5B, bugün sabah saat 06.58’de ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral üssünden SpaceX firmasına ilişkin Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatıldı. Türksat 5B ile Ka-Bant kapasitemiz 22.975 Mhz artarak 24.775 MHz kapasiteye ulaşacak.

Türksat 5B özellikleri

Türksat 5B uydusu, 164 günlük yolculuğun arkasından 42 derece Doğu yörüngesine yerleşecek eve bu yörüngedeki frekans haklarımızı 30 yıl boyunca koruyacak. 12 Kw gücüne haiz uydu ile daha geniş coğrafyada TV yayıncılığı ve veri komünikasyon hizmetleri sunulacak. TV hizmeti için Türkiye’deki çanakların yönünü değişiklik yapmak gerekmeyecek. Ka-Bant kapasitesindeki artış sayesinde yüksek hızlı web hizmeti verilecek. İnternet altyapısının olmadığı bölgelere ve kara, deniz, hava taşıtlarına uydudan internet hizmeti verilecek.

İki ekipmanı ASELSAN tarafından geliştirildi

AIRBUS D&S tarafınca üretilen uydunun Ku-Bant Almaç ve Ka-Bant Düşük Gürültülü Yükselteç (LNA) ekipmanları ASELSAN tarafından yerli olarak geliştirildi. 2023’te fırlatılması planlanan Türksat 6A uydusu ise yüzde 60’un üzerinde yerlilik ile Türkiye’nin ilk ulusal iletişim uydusu olacak. Türksat 5B’deki yerli ekipmanlar, Türksat 6A’da da kullanılacak. Türksat 5B uydusu Haziran ayında yörüngesine yerleşecek. Yörüngeye yerleştikten sonrasında ortalama bir buçuk aylık test sürecinin peşinden devreye alınacak.

Türkiye’nin uzaydaki etken uydu sayısı 8’e çıkıyor

Türksat 5B’nin devreye girmesiyle beraber Türkiye’nin 5’i iletişim (Türksat 3A, Türksat 4A, Türksat 4B, Türksat 5A, Türksat 5B), 3’ü gözlem (Göktürk-1, Göktürk-2 ve gözlem) olmak üzere aktif 8 uydusu bulunacak. Türksat 1B, Türksat 1C ve Türksat 2A uyduları ise uzaydaki ömrünü tamamlayarak emekliye ayrılmıştı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Türksat 5B uydusu fırlatıldı
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!