featured

Türksat 5B uydusu 19 Aralık’ta SpaceX ile uzaya fırlatılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5B uydusu için müjdeyi verdi. Türksat 5B uydusu 19 Aralık Pazar günü saat 06.59’de SpaceX Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatılacak.

Ku Band kapasitesi artacak

Türksat 5B uydusu yardımıyla Türkiye’nin Ka Band kapasitesi ciddi oranda artacak. Mevcut kapasitede 1.800 MHz olan Ka Band kapasitesi Türksat 5B sayesinde 22.975 MHz ilave edilerek 23.775 MHz’e yükselecek. Ek olarak Ku Band kapasitesine de 1.184 MHz eklenecek.

Bakan Karaismailoğlu, Türksat 5B’nin kapasiteye tesiri hakkında şunları söyledi:

“Türksat 5B, Türkiye’nin uydu ve bildirişim imkanı olan Ka-Bant kapasitesini 15 kat artıracak. Faydalı yük ve güç değerleri açısından en güçlü uydumuz olacak Türksat 5B, sabit derslik uydularına nazaran 20 kat daha çok verimliliğe haiz. Kapsama kapasitesi fazlaca geniş olacak uydumuzla Türkiye’nin yanı sıra Orta Doğu’nun tamamı, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, kuzey ve Doğu Afrika, Nijerya, cenup Afrika ve yakın komşu ülkelere hitap edebileceğiz. Yeni uydumuz ayrıca, frekansın tekrar kullanımı ve çoklu hüzme kapsama konseptlerinin kullanıldığı Ka-Bant faydalı yükü ile toplamda 55 Gbps’den daha fazla veri iletim kapasitesi sağlayacak.”

Türksat 5B uydusu 4,5 ton fırlatma ağırlığına ve 15 kilovat güç kapasitesine haiz. Yeni nesil elektrikli itki sistemi ile yörüngeye yerleşecek. 42 derece doğu yörüngesinde 35 yılı aşkın süre hizmet verecek. Bu sürede Türksat 3A ve Türksat 4A uydularına yedeklik hizmeti sunacak.

Denizcilik ve havacılık şeklinde ticari sektörlerde etkin bir biçimde yerini alacak. Ek olarak, Türksat 5B uydusunun sağlayacağı yüksek veri kapasitesiyle, uydu üzerinden yüksek hızlı internet hizmeti sunulabilecek. Türksat 5B ile Türkiye’nin etken haberleşme uydusu sayısı 5’e, toplam uydu sayısı 8’e çıkacak.

Yerli ekipmanlar kullanılıyor

Türksat 5B uydusu Airbus tarafından üretildi sadece bu uydudaki yerlilik oranı diğer uygularımıza göre daha yüksek. Türkiye’de üretilen iki haberleşme ekipmanı kullanıldı. Bu sayede Göktürk benzer biçimde askeri uyduların haricinde ilk kez ticari bir komünikasyon uydusunda yerli tasarım ve yerli üretim ekipmanlar kullanılıyor. Bakan Karaismailoğlu, uydudaki yerli ekipmanlarla ilgili olarak, “”Türksat tarafından belirlenen ‘Yerli sanayi Katkı Programı’ Türksat 5B’de uygulandı. Ülkemizde üretilen iki iletişim ekipmanı Türksat 5B uydusunda kullanılıyor. Bu sayede, ilk kere ticari bir iletişim uydusunda yerli olarak tasarlanıp üretilen ekipmanların uzaya gönderilmesi, Türksat 5B uydusuyla gerçekleşecek.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Türksat 5B uydusu 19 Aralık’ta SpaceX ile uzaya fırlatılacak
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!