ida_8981

Türkiye’nin İnsansız Deniz Araçları Göreve Hazırlanıyor

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk savunma sanayisi bünyesinde yürütülen insansız deniz çalgıları, yapılan çalışmalarla göreve hazırlanıyor. Cumhurbaşkanlığı savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda insansız hava araçlarını operasyon sahasında elde edilen kazanımlar, kara ve deniz araçlarını hatta bunların birlikte görev yapabildiği çözümlerle artırılmaya çalışılıyor. Cumhurbaşkanlığı Savuma Sanayii Başkanı İsmail Demir, insansız sistemler alanında sayılı ülkenin üzerinde çalıştığı bir kabiliyeti daha yerli ve milli olarak geliştirdiklerini duyurdu.

“PROJENİN İLK AŞAMASI TAMAM”

Demir, “İnsansız deniz çalgılarına sürü kabiliyetinin kazandırılması, otonomi ve çeşitli görevlerin icrasını hedeflediğimiz Sürü İDA Projemizde ilk aşamayı tamamladık. Devamı gelecek.” ifadelerini kullandı.

Demir’in verdiği bilgilere gore, Başkanlık ile ASELSAN arasında imzalanan sözleşmeyle başlanan Sürü İnsansız Deniz Aracı’na (İDA) yönelik proje kapsamında; sürü mimarisinin oluşturulması, farklı formasyonların ve görevlerin denenmesi hedeflendi. Proje için ASELSAN’ın Albatros insansız deniz aracı ailesine gelişmiş özellikleriyle Albatros-S katıldı.

Benzeşik ve heterojen dağıtık mimaride sürü oluşturulmasına imkân veren projede, ASELSAN ve alt yüklenicileri tarafından yeni nesil yüksek manevra, denizcilik ve duruş kabiliyetli Albatros-S İDA geliştirildi.

İKİNCİ AŞAMA DEVAM EDİYOR

Proje kapsamında deniz ortamı için taktik örgüsel haberleşme kabiliyeti de oluşturuldu. Projede ilk aşama çalışmaları tamamlanırken, farklı görev ve formasyonların deneneceği ikinci aşama faaliyetleri ise tüm hızıyla sürüyor. Yaklaşık 7 metre boyundaki İDA, 40 knot üstünde hıza, 200 deniz mili üzerinde seyir menziline ve önemli miktarda faydalı yük kapasitesine sahip.

ZORLUKLARIN ÜSTESİNDEN GELİYOR

Sürü İDA; yerli ve milli özgün komünikasyon sistemi, kontrol sistemi, çoklu iletişim sistem mimarisi, GNSS ve haberleşme olmayan ortamda göreve devam edebilme şeklinde kabiliyetlerle çeşitli güçlük ve engellemelere karşı güvenle görevini sürdürebilecek.

İDA’lar, sürü halinde otonom seyir, otonom formasyon değişimi, engelli ortamda otonom seyir ve otonom görev icrası gibi özellikleriyle Mavi Vatan’ın korunması ve kıyı emniyetinde önemli operasyonel kabiliyetler sunacak.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!