yazilum

Türkiye’nin İlk Yazılım Lisesi Açıldı

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ulusal Eğitim Bakanlığı önemli bir dönüşüm yaparak bir meslek lisesini yazılım lisesine dönüştürdü. İstanbul’daki Mehmet Rıfat Evyap Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, yazılım lisesi konseptiyle eğitim ve öğretime devam edecek.

MEB ve İstanbul endüstri Odası iş birliğiyle imzalanan “Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü” kapsamında Mehmet Rıfat Evyap MTAL’ın, 2021-2022 eğitim öğretim yılı itibarıyla yazılım alanında yaratacağı kariyer yolu ile aranan elemanlar yetiştirmesi ve başarı sıralamasında en üst sıralarda yer alması hedefleniyor. Yazılım lisesi konseptine uygun olarak lüzumlu ekipmanlar sağlandı. Eğitim kadrosu bu konsepte göre belirlendi. Eğitim Genel Müdürlüğü, İSO, Arçelik, IBM, Microsoft, Pearson ve Mehmet Rıfat Evyap MTAL’ın dahil olduğu bir teknik komite tarafından oluşturuldu.

Sanayi 4.0’ın yaygınlaşmasıyla birlikte sanayideki insan gücü ihtiyacı azalırken yazılım ve robotik informasyon ihtiyacı her geçen gün artıyor. Bu konunu altını çizen İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan şunları söylemiş oldu:

“Yazılım meslek lisesi de bu boyutta bir çalışma. Görüyoruz ki artık yüksek teknolojiye odaklanan bir sanayide, endüstri 4.0’ların, 5.0’ların konuşulduğu bir dönemde çizgisel, rutin meslekler kadar ileri teknoloji de her geçen gün yeni bir boyut kazanıyor. Yazılım da tartışmasız bu konudaki en önemli alanlardan biri. Gençlerimizin bu konudaki yoğun ilgisini artık çoğumuz görüyoruz.

Kabul etmeliyiz ki artık her şeyi üniversite ve fakülte boyutunda çözmek mümkün değil. Bizler, yazılımcılığın da meslek lisesi boyutunda aranan elemanlar yetiştirmek adına önemli bir fırsat havuzu olabileceğini düşünüyoruz. Bu konuda, İstanbul’da ilk yazılım meslek lisesi modelini bu öğretim yılında hayata geçireceğiz. Öteki okullarımızda olduğu benzer biçimde bu okulda da gene sanayi odamızın temsilcisi olan sanayicilerimiz, işin içinde yer alacaklar. Yazılım meslek lisesinin ülkemizin en kıymetli okullarından biri olacağına ve geleceğin yazılımcılarını yetiştirmek anlamında oluşacak olan bu modeldeki okulların sayısının ülkemizde önümüzdeki eğitim yıllarında hızla artacağına inanıyorum.”

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!