featured

Türkiye’nin ilk cep uydusu Grizu-263A, uzay boşluğunun sesini dünyaya iletti

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden oluşan Grizu-263 Uzay ekipı tarafından geliştirilen ve dün uzaya gönderilen Grizu-263A cep uydusu göreve başladı. Uzay boşluğunun sesini dünyaya iletti.

SpaceX Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatılan Türkiye’nin ilk cep uydusu Grizu-263A, yaklaşık 1 saat içinde yörüngesine yerleşti. Yaklaşık 525 km alçak dünya yörüngesinde 1 sene süresince etken olarak vazife Yörüngesindeki hareketini 4 yıl 8 ay süresince sürdürecek.

Grizu-263A’dan dünyaya iletilen sesler sayısal formata dönüştürülerek anlamlı veriler elde edilmeye çalışılıyor. Ayrıca güç bilgileri, yörüngedeki hareket analizi için atalet verileri, UTC vakit bilgileri ve uydu iç sıcaklık detayları de alınacak.

“Ses, uydumuzun ilk dinlendiği ana ilişik”
Grizu-263A Uzay ekipı üyesi Kerim Uslu şunları söylemiş oldu:

“Uydumuzun göndereceği veriler arasında uydumuzun o yörüngedeki kendi ekseni çevreındaki dönüş hızı verileri gelecek. Aynı zamanda uydumuzun çalışma durumlarını ve güç tüketimini gösteren verilerimiz olacak. Temel olarak veri paketimizin içinde ne olduğu, uydunun temel çalışma durumları, alt sistemler arasında haberleşmenin iyi mi olduğu, herhangi bir problemin olup olmadığını anlayabileceğimiz veriler gelecek. Deneysel bir uydu. Öncelikle gayemiz haberleşmeyi sağlayabilmek. Şu anda onu sağlamış görünüyoruz. Sağlıklı bir halde dün telemetri verilerimizi aldık. Bundan sonraki süreçte aldığımız verileri incelemeye devam edeceğiz. Şu an için iletişim kısmı sağlıklı çalıştığı durumda üzerine farklı yararlı yükler eklenerek farklı misyonlar gerçekleştirilebilir.”

takım üyesi Osman Turgut, seyretme istasyonunda elektromanyetik spektrumdan gelen görüntüyü anlamlı veriye dönüştürmeye çalıştıklarını belirterek, şu bilgileri verdi:

“Uydumuzun nerede olduğu ve hangi yörüngeyi takip ettiğini bilmemiz gerekiyor. Bir başka uygulama aracıyla da uydumuzun nerede hareket ettiğini takip ediyoruz. Bu bilgiler ışığında uydumuzu 7/24 gözlemliyoruz. Daha sonrasında uydumuz bir veri gönderdiğinde yüzey üzerinde ufak kırmızı noktalar olarak bu veriyi alıyoruz. Belli periyotlarla bu veriyi gönderiyor. Gelen periyotları dinleyip anlamlandırıp paylaşım yapıyoruz.”

Uydunun uzaydaki sesini dinleten Turgut, “Uzay boşluğunda kendi uydumuzu bulup çok minik anlamlı bir ses verisi elde ediyoruz. Sonra bu anlamlı ses verisini anlamlı veriye dönüştürerek tüm dünyayla paylaşıyoruz. Bu ses uydumuzun ilk dinlendiği ana ilişik bir ses, dün gece uydumuz fırlatıldıktan hemen sonrasında elde edildi.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Türkiye’nin ilk cep uydusu Grizu-263A, uzay boşluğunun sesini dünyaya iletti

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!