featured

Türkiye’deki elektrikli otomobil şarj istasyonları ne durumda?

Hem dünya çapında aynı zamanda Türkiye’de elektrikli araçlara olan istek giderek artıyor. Bununla beraber elektrikli şarj istasyonlarının gelişimi de son aşama önemli. Halihazırda çoğu Avrupa ülkesi gelecek yıllara yönelik olarak şarj ağlarının planlamasını yapmış bulunmakta. Ülkemiz de bu alandaki adımlarını atmaya devam ediyor. Peki fakat son vaziyet ne?

Türkiye’deki elektrikli vasıta sayısı ne durumda?

Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği (TEHAD) verilerine göre devletimizde bulunan elektrikli vasıta sayısı yaklaşık olarak 6.500-7000 adet civarında (Hibrid araçlar dahil değildir). Fakat son yıllarda elektrikli araba satışlarında önemli artışlar laf konusu. Öyle ki 2022 yılının ilk 6 ayında toplam 2413 adet elektrikli araç satışı gerçekleşti. Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı döneminde 894 tane olarak gerçekleşmişti. 2022 yılının ilk 6 ayında yaşanmış olan nerede ise 3 katlık artış yıl nihayetinde toplamda 4000’den fazla elektrikli vasıta satışıyla sonuçlanabilir.

Bizim ülkemizde elektrikli şarj istasyonları sayısı artıyor

Türkiye, şarj istasyon ağı tarafında adımlarını fazlaca süratli olmasa da emin bir şekilde atmaya devam ediyor. Eşarj, Gersan, Sharz, Voltrun ve ZES başta olmak üzere pek fazlaca şirket şarj istasyonları kurmaya devam ediyor. Halihazırda ülke genelinde toplam 2981 adet (2714 adet AC, 267 adet DC) şarj istasyonu bulunuyor. Bu alanda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın da kısa vadeli bir yardımcı planı oluşturduğunu aktarmak gerek. Destek programına göre hızlı şarj kurulumunda %75’e varan bağışlama desteği sunuluyor. Program ile beraber Nisan 2023’e kadar şarj ağına 1572 adet hızlı şarj istasyonu katılmış olacak. Yapılan planlamalara bakılırsa 2025 yılında toplam 30.000 tane, 2030 senesinde ise 160.000 tane şarj istasyonu kurulumu hedefleniyor.

Avrupa’da son vaziyet ne?

Avrupa tarafında ise biraz dengesiz bir yapıyla karşılaşıyoruz. Avrupa Sayıştay’ına nazaran AB üzerinde 330.000 adetten fazla şarj istasyonu bulunuyor. Fakat istasyonların AB üstünde dengesiz bir dağılımda olması kıta genelinde gezi etmeyi zorlaştırıyor. Almanya, Fransa ve Hollanda, AB genelinde tüm şarj istasyonlarının yüzde 69’unu elinde tutuyor. 10 Avrupa ülkesinde ise 100 km’lik yol başına tek bir şarj istasyonu dahi bulunmuyor. 2025 yılında ise kurulu olan toplam şarj istasyon sayısının 1 milyon adete ulaşması umut ediliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Türkiye’deki elektrikli otomobil şarj istasyonları ne durumda?
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!