featured

Türkiye’de İnternet bankacılığı

Londra merkezli kimlik doğrulama firması OCR Labs, Türkiye’de dijital bankacılığın tesirini ortaya çıkarmak için “Müşteri Gözünden bizim ülkemizde Uzaktan Bankacılık” başlıklı inceleme yaptı. Bu araştırmayla Türkiye’de dijital bankacılığın gördüğü ilgiye, kullananların alışkanlıklarına ve çekincelerine vurgu yapılıyor. Müşteri Gözünden bizim ülkemizde Uzaktan Bankacılık Araştırması, OCR Labs ve CurioCity Araştırma ve Danışmanlık Hizmetleri tarafınca 5 – 27 Kasım 2021 tarihleri içinde 12 nüfus bölgesinden 1.209 katılımcı ile gerçekleştirildi.

Araştırmaya göre bankacılık işlemlerini web üzerinden yapmayı tercih eden müşterilerin oranı yüzde 53, hem şubeyi bununla beraber interneti tercih eden müşterilerin oranı yüzde 45, ancak şubeyi tercih edenlerin müşterilerin payı ise yüzde 2 olarak tespit edildi. Araştırmaya katılan her üç kişiden ikisi, pandemi esnasında uzaktan verilen bankacılık hizmetleri için müracaat yaptığını belirtiyor. Uzaktan bankacılıkta en sık meydana getirilen işlemler sırası ile kredi kartı başvuru, mevduat hesabı işlemleri ve kredi başvurusu işlemleri oldu. 25-34 yaş grubundaki katılımcıların yüzde 77’si uzaktan bankacılık deneyiminden memnun kaldığını anlatım ediyor. Uzaktan bankacılıkla ilgili endişelerin başlangıcında emniyet geliyor.

Geçen sene Nisan ve Mayıs ayında yürürlüğe giren kararlar ile Türkiye’de uzaktan bankacılık hizmetlerine çeşitli kolaylıklar getirilmişti. Uzaktan sunulan hizmetler artmış ve ek olarak dijital hüviyet doğrulama hizmeti ile pek oldukça işleme başvuru imkanı tanınmıştı. Yapılan araştırmaya göre müşterilerin yüzde 40’ı BDDK’nin uzaktan bankacılığı destekleyen düzenlemesinden haberdar bulunduğunu söylüyor. OCR Labs Uluslararası Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdürü Russ Cohn, araştırmanın sonuçlarını değerlendirdi ve OCR Labs’ın dijital kimlik doğrulama hizmeti hakkında malumat verdi. Russ Cohn, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Dijital kimlik doğrulama alanında teknoloji lideri şirketlerden birisi olarak, tescilli teknolojimizle hüviyet dolandırıcılığı ve yasal mevzuata uyumluluk benzer biçimde önemli zorluklara çözüm getiriyoruz. Ayrıca bu sayede online bankacılığın en oldukça tercih edilen yöntem olduğu bizim ülkemizde uzaktan bankacılığa yönelik en büyük endişe olan güvenliği de sağlıyoruz. Sunduğumuz uçtan uca çözüm, kara para aklamayı önleme ve müşterini tanı (KYC) düzenlemelerini destekliyor ve dolandırıcılığı azaltırken alan kişi kimliği doğrulaması periyodunu de iyileştiriyor. Amacımız Türkiye’deki bankacılık alışkanlıklarına dair daha derin bir kavrayışa sahip olarak, sektörün gereksinim duyduğu en etkili çözümleri geliştirmeye idame etmek. Bu uzmanlığı bankacılığın yanı sıra telekomünikasyon ve daha birçok sektöre genişletmeyi istek ediyoruz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Türkiye’de İnternet bankacılığı
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!