indir-2-2

Toyota, Elektrikli Araçlara Hızlı Geçiş İstemiyor

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bundan 25-30 yıl önce finansal kaygılar nedeniyle elektrikli araç motorlarına sıcak bakmayan ve hatta mevcut bir iki projeyi de rafa kaldıran otomotiv endüstrisi bugün tam tersine dönmüş durumda. Bir an öncesinden elektrikli araçların zorunlu olması için yasal süreçler tartışılıyor.

Toyota ne yapmak istiyor?

Gerek fosil yakıtlara olan bağımlılığın azaltılmak istenmesi ve gerekse de çevreye daha duyarlı bir ekosistem oluşturulması adına hem üreticiler bununla birlikte hükümetler hızlı adımlar atıyor. Ne var ki dönüşüme direnmeye çalışanlar olur da var.

Prius projesi ile hibrit araç kategorisindeki çalışmaların öncüsü olan Toyota bugün geldiğimiz noktada elektrikli araçların hızlı geçişten oldukça rahatsız. Toyota lobi grubu kısa süre önce Washington’a giderek elektrikli çalgılara agresif geçişe olan mesafesini kongre üyelerine aktarmış.

Öteki taraftan GM ve Ford benzer biçimde ülke markaları ile bir lobi organizasyonu oluşturdu. Organizasyonun amacı Kaliforniya eyaletinde pilot olarak uygulanacak sıkı karbon emisyonu kontrolü ve elektrikli araçlara geçiş sürecine karşı lobicilik yapmak. Bir tek ABD değil Hindistan ve ülkesi Japonya’da da bu biçim lobi faaliyetleri mevcut.

Peki, niçin elektrikli araçların öncüsü olan Toyota bu gelişmelerden rahatsız? Şirket elektrikli araçların geçişin ne olursa olsun karşısında olmadığını belirtirken bunun hızlı olmaması icap ettiğini düşünüyor. Firmaya gore benzinli-elektrikli hibrit modellerle bir geçiş sağlanmalı ve yanında da hidrojen yakıtlı modellerle desteklenmeli. Şu demek oluyor ki firmanın büyük yatırım yaptığı hibrit teknolojiler ve hidrojen yakıtlar bu dönüşümde büyük rol oynamalı. Diğer taraftan karbon emisyonu konusunda halen standartları yakalayamamış olması bu hızlı geçişte büyük yara almasına niçin olacak.

Ne var ki trendin önünde durmanın hiç kimseye bir faydası yok. Birçok uzman hidrojen yakıtlı motorların ancak kamyon gibi ağır tonajlı araçlarda kullanılabileceğini ve binek araçlarda elektrik motorunun daha avantajlı olduğunu dile getiriyor. Ayrıca elektrik dönüşümünü savunan çevreler de Toyota’nın büyük prestij kaybedeceğini belirtiyor.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!