featured

Tesla, Çin’deki fabrikasında 1 milyon elektrikli otomobil ürettiğini duyurdu.

Tesla’nın Çin’deki fabrikasında yaşadığı zorluklar, firmanın önemli bir dönüm noktasına ulaşmasını engelleyemedi. Kısa süre önce Tesla CEO’su Elon Musk, Gigafactory Şanghay’ın 1 milyonuncu elektrikli otomobilini ürettiğini açıkladı. Küresel tedarik zincirlerinde yaşanan sorunlar pek oldukca firmayı etkilemiş olsa da Tesla, büyümesini sürdürmeye devam ediyor. Firmanın, Çin’in Şanghay kentinde kurduğu elektrikli vasıta fabrikası 2019 senesinde seri üretime başlamıştı. Pandemi döneminde ise fabrika birkaç kere üretime ara vermek mecburiyetinde bırakılmıştı.

Tesla, 3 milyon otomobil üretti

Dünya üstündeki en büyük elektrikli otomobil üretim fabrikası olan Gigafactory Şanghay, bir milyonuncu Tesla araba üretimini gerçekleştirerek önemli bir dönemeci arkada bıraktı. Öte yandan Tesla, şimdiye kadar toplamda 3 milyon elektrikli araç üretimi gerçekleştirdi, bu rakamın hızla artması umut ediliyor.

Hedef, yıllık 20 milyon Tesla vasıta üretmek

Gigafactory Şanghay, halihazırda Tesla’nın ana ihracat merkezi konumunda. Şu anda Çin’e ek olarak Avrupa ve mühim pazarlara bu fabrikada üretilen Model 3 ve Model Y araçları ihraç edilmekte. Öte taraftan Tesla, bu fabrikayı bir süre ilkin büyütmüştü ve dolayısıyla üretim hızında yaşanan artışla iki milyon vasıta üretimine daha süratli ulaşılması umut ediliyor. Tesla’nın ilk fabrikası olan Fremont Factory ise birkaç hafta önce iki milyon elektrikli araba üretimine erişmişti. Gigafactory Şanghay, Tesla’nın üretim hedefleri için kilit rolü oynasa da Berlin ve Teksas’ta kurulan fabrikalarla birlikte üretim miktarında büyüme yaşanacak. Tesla’nın on yıl arasında yılda 20 milyon elektrikli araba üretme hedefi bulunuyor. 2021 senesinde açıklanan verilere göre ise şirket sene içinde 800.000 araç üretmişti. Tesla’nın fabrika yatırımlarına devam etmesi bu üretim hedefi için önemli olacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Tesla, Çin’deki fabrikasında 1 milyon elektrikli otomobil ürettiğini duyurdu.
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!