indir-4-3

Tarım ve Orman Bakanlığı Sunucularına Siber Saldırı Hakkında Resmi Açıklama

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarım ve Orman Bakanlığı geçtiğimiz hafta ortaya atılan siber saldırı iddiası hakkında resmi izahat yaptı. Bakanlık, siber saldırı doğruladı.

Sunucu şifrelendi ve yedek sistem devreye girdi

Bakanlığın açıklamasına göre 31 Temmuz saat 01.00’de tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı domainlerin birinde bulunan bazı sunuculara siber saldırı düzenlendi. Bakanlık sabahın erken saatlerinde bu durumu fark etmiş ve sisteme erişilmemesi için şifreleme protokolleri devreye girmiş. Daha sonrasında Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi yetkililerinden destek alınarak bir çalışma başlatılarak lüzumlu tedbirler alındı. Bakanlık, tüm sistemin güvenliğinin kontrol altına alındığını ifade ediyor.

Yapılan siber hücumda Bakanlığın ana domainlerinin etkilenmediği belirtilerek “Bu yapılan siber saldırıda Bakanlığımızın ana domainde olan sunucular etkilenmemiş olup Bakanlığımızda 3 ayrı yedekleme sistemi mevcuttur. Bu yedekleme sistemleri Bakanlığımızda ve özel bir veri merkezinde saklanmaktadır. Bakanlığımızca etkilenen sunucular ve yedekler kriminal bir araştırma için koruma altına alınmış olup elimizde bulunan diğer sistemler üzerine tekrar yazımlar ve veri tabanı kurulmuştur” denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

“Sistemlere ilk müdahale eden profesyonel ekip sistemleri koruma altına alıp web bağlantılarını kestiği ve sunuculara aslabir suretle müdahale edilmediği için kişilerin ne istediği ile ilgilenilmemiş ve doğrudan Bakanlığımız yedek sistemlerinin ayağa kaldırılması yoluna gidilmiştir. Sistemler, kurum dışındaki yedeklerden veri kaybı olmadan ayağa kaldırılmıştır. Konu adli makamlara iletilmiş olup lüzumlu araştırma başlatılmıştır.”

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!