indir-29

Tarihte Bir İlk: DSÖ, Sıtma Aşısını Onayladı

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya Sağlık Örgütü, Afrika’da birçok insanın ölümüne neden olan sıtma hastalığına karşı üretilmiş olan aşıya onay verdi. Bunun sonucunda örgüt, tarihte ilk kere bir sıtma aşısına onay vermiş oldu. RTS,S / AS01 ismi verilen aşının Afrika’da bulunan çocuklara yapılması tavsiye edildi. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, bunun “tarihi bir vaka” bulunduğunu ifade etti.

Yetkililer tarafından meydana getirilen açıklamalara nazaran onaylama, Gana, Kenya ve Malavi’de 2019’dan bugüne dek 800.000 çocuk üzerinde meydana getirilen araştırmaların sonucunda verildi. Birleşmiş Milletler de yaptığı açıklamalarda aşının bu üç ülke dışına da genişlemesi icap ettiğinin altını çizdi.

“İleriye doğru atılmış büyük bir adım”

Yetkililer her yıl sıtma sebebiyle 200 milyondan fazla vakanın 400.000’den de fazla ölümün gerçekleştiğini belirtti. Ghebreyesus da bu aşının hastalığa karşı önemli derecede etkili olduğunu belirten açıklamalarda bulundu. Dünya çapından birçok uzman da RTS,S / AS01 aşısının şu an için biraz kusurlu olsa da “ileriye doğru atılmış büyük bir adım” olarak nitelendirdi. Bunlara ek olarak aşı, bir parazite karşı geliştirilen ilk aşı olarak tarihe geçti. DSÖ’nün tasdikinin peşinden aşının Küresel Aşı Birliği (GAVI) tarafından onaylanıp dağıtımına başlanması planlanıyor

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!