featured

Sosyal medyada yalan bilgi paylaşanlara hapis cezası getiren düzenleme komisyonda kabul edildi

AK Parti tarafınca TBMM’ye sunulan ve büyük tartışma yaratan “sosyal medyada kasten asılsız bilgi paylaşımına hapis cezası” düzenlemesi TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi. Ayrıca internet haber sitelerine ve sosyal medya platformlarına çeşitli düzenlemeler getiren maddeler de komisyondan geçti.

Sosyal medyada dezenformasyona hapis cezası!

Kasten gerçek dışı bilgi paylaşımına hapis cezası getiren maddede yer alan ifadelere bakılırsa, halk arasında kaygı, tehlike yada ürkü yaratmak saikiyle ülkenin iç ve dış güvenliği, amme düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, amme barışını bozmaya elverişli biçimde açıkca yayan kimse 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak. Failin, suçu gerçek kimliğini gizleyerek veya bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlemesi halinde laf mevzusu ceza yüzde 50 oranında artırılacak.

WhatsApp, Telegram, Zoom gibi platformlara düzen geliyor

WhatsApp şeklinde web üstünden sesli, görüntülü veya görsel mesajlaşma uygulamaları için “şebekeler üzeri hizmet” tanımı getirildi. BTK, şebekeler üzeri hizmet elde eden platformlara yönelik düzenleme yapma yetkisine kavuştu. Böylece BTK; WhatsApp, Telegram, Zoom gibi platformlara yönelik yeni düzenlemeler hazırlayabilecek. BTK’nın hazırlayacağı düzenlemelere uymayan platformlara, yüzde 95 oranında bant genişliği daraltma cezası verilebilecek.

Sosyal medya temsilcilerine yeni tertip

Geçen yıl Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yabancı sosyal medya platformlarına temsilci atama zorunluluğu getirilmişti. Yeni kabul edilen maddelere nazaran bu temsilcinin gerçek kişi olması halinde Türkiye’de ikamet eden Türk vatandaşı olma zorunluluğu getirildi. Günlük erişimi 10 milyondan fazla olan yabancı toplumsal medya platformları için belirlenen gerçek yada tüzel temsilcinin; teknik, yönetimsel, hukuki ve mali yönden tam yetkili ve sorumlu olmasına karar verildi. Ayrıca temsilcinin tüzel şahıs olması halinde Türkiye’de kapital firması şeklinde bir şube kurulması mecbur olacak.

Kullanıcı bilgilerini adli merciler ile paylaşmayan platformlara erişim kısıtlanacak

Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) yer alan, evlatların cinsi istismarı, halkı yanıltıcı bilgiyi açıkca yayma, devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk suçlarına mevzu web içeriklerini oluşturan veya yürüyerek faillere ulaşmak için lüzumlu olan bilgileri, tahkikat aşamasında cumhuriyet savcısı, kovuşturma aşamasında yargılamanın yürütüldüğü mahkemece talep edilmesi üzerine, alakalı toplumsal ağ sağlayıcının Türkiye’deki temsilcisi, adli mercilere verecek. Bu bilgiler, istek eden cumhuriyet başsavcılığı veya mahkemeye verilmezse alakalı cumhuriyet savcısınca, yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliğinin yüzde 90 oranında daraltılması talebiyle Ankara Sulh Ceza Hakimliğine başvurulabilecek.

Küresel cironun yüzde 3’ü kadar para cezası verilebilecek

BTK Başkanına getirilen yeni yetkiler yardımıyla BTK Başkanı, içerik çıkarma ve içerik kısıtlama yasaklarına uymayan toplumsal medya platformlarına ilkin reklam yasağı, sonra yüzde 50 ve yüzde 90 oranına kadar bant genişliği daraltma cezası getirilmesi için sulh ceza hakimliğine başvurabilecek. Ayrıca BTK Başkanı, kanunda belirtilen yükümlülüklerini yerini getirmeyen sosyal medya platformlarına, bundan önceki takvim yılındaki küresel cirosunun yüzde 3’üne kadar yönetimsel para cezası verebilecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Sosyal medyada yalan bilgi paylaşanlara hapis cezası getiren düzenleme komisyonda kabul edildi
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!