featured

Sosyal medya düzenlemesinin görüşmeleri ertelendi

Sosyal medyada kasten yalan malumat paylaşanlara 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası getiren ve web haber sitelerini süreli basın kapsamına alan kanun teklifi TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edilmişti. Kanun teklifi bu hafta TBMM Genel Kurulunda görüşülecek ve daha sonra oylamaya sunulacaktı. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’un paylaşımına gore TBMM’deki görüşmeler ertelendi. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin TBMM Genel Kurul görüşmeleri, girişimlerimiz kararı üzerinde parti gruplarının daha çok görüşme edebilmesi için bu hafta ertelenmiştir.” ifadelerini kullandı. Özkoç, basın, toplumsal medya ve internet haberciliğine ait kanun teklifinin 29’uncu maddesinin Anayasa, hukuk ve gazetecilerin özgürlük hakkını gasp olduğunu savunarak, “29’uncu madde Anayasa, hukuk ve gazetecilerin hürriyet hakkını gasptır, külliyen ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Bugün kürsü arkasında tekrar toplanarak fikirlerimizi söyleyeceğiz. Bunu her şeye karşın Genel Kurula getirirlerse, İçtüzüğe müsait haklarımızdan yararlanarak sonuna kadar karşısında olacağız. 29’uncu madde orada durduğu müddetçe diğer maddelerde uzlaşılıp uzlaşılmadığının sözünü dahi etmek istemiyoruz.” diye konuştu.

Kasten gerçek dışı bilgi paylaşımına hapis cezası

Kanun teklifinin yasallaşması halinde; halk arasında endişe, tehlike yada panik yaratmak saikiyle ülkenin iç ve dış güvenliği, amme düzeni ve genel sağlığı ile alakalı gerçeğe aykırı bir bilgiyi, amme barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yürüyerek kimse 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak. Failin, suçu reel kimliğini gizleyerek yada bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlemesi halinde söz mevzusu ceza yüzde 50 oranında artırılacak.

WhatsApp, Telegram, Zoom benzer biçimde platformlara tertip için yasal altyapı

WhatsApp benzer biçimde web üzerinden sesli, görüntülü yada görsel mesajlaşma uygulamaları için “şebekeler üzeri hizmet” tanımı getirildi. BTK, şebekeler üzeri hizmet sağlayan platformlara yönelik düzenleme yapma yetkisine kavuştu. Böylece BTK; WhatsApp, Telegram, Zoom şeklinde platformlara yönelik yeni düzenlemeler hazırlayabilecek. BTK’nın hazırlayacağı düzenlemelere uymayan platformlara, yüzde 95 oranında bant genişliği daraltma cezası verilebilecek.

Kullanıcı bilgilerini adli merciler ile paylaşmayan platformlara erişim kısıtlanacak

Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) yer alan, evlatların cinsel istismarı, halkı yanıltıcı bilgiyi açıkca yayma, devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk suçlarına mevzu web içeriklerini oluşturan yada yürüyerek faillere ulaşmak için gerekli olan detayları, soruşturma aşamasında cumhuriyet savcısı, takibat aşamasında yargılamanın yürütülmüş olduğu mahkemece istek edilmesi üstüne, alakalı toplumsal ağ sağlayıcının Türkiye’deki temsilcisi, adli mercilere verecek. Bu bilgiler, talep eden cumhuriyet başsavcılığı yada mahkemeye verilmezse alakalı cumhuriyet savcısınca, yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliğinin yüzde 90 oranında daraltılması talebiyle Ankara Sulh Ceza Hakimliğine başvurulabilecek.

Küresel cironun yüzde 3’ü kadar para cezası verilebilecek

BTK Başkanına getirilen yeni yetkiler sayesinde BTK Başkanı, içerik çıkarma ve içerik engelleme yasaklarına uymayan toplumsal medya platformlarına ilkin reklam yasağı, sonra yüzde 50 ve yüzde 90 oranına kadar bant genişliği daraltma cezası getirilmesi için sulh ceza hakimliğine başvurabilecek. Ayrıca BTK Başkanı, kanunda belirtilen yükümlülüklerini yerini getirmeyen toplumsal medya platformlarına, bir önceki takvim yılındaki küresel cirosunun yüzde 3’üne kadar idari para cezası verebilecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Sosyal medya düzenlemesinin görüşmeleri ertelendi
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!