indir-9-2

Son Zamanlardaki İklim Değişikliği Kaynaklı Yaşanan Felaketler

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca farklı yerlerde farklı doğa olayları görüldü. İklim değişikliğini her coğrafya farklı şekillerde deneyimliyor. Bu açıdan dünyada son zamanlarda meydana gelen felaketler arasında bir korelasyon kurmak çok da zor değildir. En öne çıkan vakalar arasında aşırı sıcak kaynaklı olanlar ve sel felaketleri var.

Kuzey Amerika’daki sıcaklar

Kanada’da British Colombia, ABD’de Oregon ve Washington eyaletlerini etkileyen sıcak hava dalgası geçtiğimiz Haziran ayı sonundan Temmuz ortasına kadar 1000’e yakın bireyin doğrudan ölümüne sebep oldu. Yetkilerden gelen bilgilere gore sıcaklıklar 49.6 dereceye kadar geldi. Öte taraftan direkt ölüm rakamları az çok bilinirken (Kanada: 676, ABD: 229+) dolaylı ölüm rakamları bilinmiyor. Bu anlamda da yetkililer incelemelerini sürdürüyorlar.

Bu tarz şeylerin yanında sıcak havalar yalnız insanoğlun zarar görmesine değil, doğanın da zarar görmesine sebep oldu. Sıcak havalar daha hemen hemen biterken Oregon’da çıkan büyük yangında Los Angeles büyüklüğünde bir alan kül oldu.

Amazon’daki kuraklık

Diğer taraftan sıcağın vurduğu bir başka yer Brezilya, Amazon bölgesi. Amazon yağmur ormanları bu yıl, son 100 senenin en kurak zamanını yaşıyor. Bölge şu an kuraklıktan ötürü olası yangınlara karşı da savunmasız. Bilindiği üzere Amazon bölgesi dünyadaki en büyük CO2 absorbe eden bölgesiyken artık CO2 salınımı yapan bölgesine dönüştü. Kuşkusuz bunda yangınların büyük payı var.

Sel felaketi

Bunun beraber bu ayın ortalarına doğru Almanya ve Belçika’yı etkisi altına alan sel felaketi yaşandı. Almanya’daki özellikle Rheinland-Pfalz ve şimal Ren-Vestfalya eyaletleri selden en çok zarar gören bölgeler oldu. Yetkililerden gelen açıklamalara nazaran iki ülkeden toplam 209 fert öldü. Ayrıca hem kamuya ilişkin aynı zamanda şahıslara ilişik mülklerde milyarlarca dolarlık zararlar mevcut.

Son olarak geçen hafta Çin’de ve Hindistan’da da seller yaşandı. Çin’in Zhengzhou şehrinde selden ötürü insanlar metroda mahsur kaldılar. Öte taraftan onlarca insan selden hayatını yitirdi. Bilim insanları bu aşırı yağışların sebebinin iklim değişikliği bulunduğunu söylüyorlar.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!