indir-5-3

Sişelenmiş Sular, Musluk Sularından 3.500 Kat Daha Fazla Çevreye Zarar Veriyor

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Araştırma ekibi çalışmayı, 1.62 milyon sözü geçen Barcelona şehrinde, ürünlerin çevresel etkilerini tahmin eden “yaşam döngüsü değerlendirmesi” biçimli ile gerçekleştirmiş oldu. Bu formül de musluk ve şişelenmiş suların çevreye ve insan sağlığına olan etkisini tahmin edebilen bir yazılım olan ReCiPe ile yapıldı.

Plastik şişedeki sular, yılda 1,43 türün yok olmasına sebep olabilir

Neticelerde, Barcelona nüfusunun tüm bunlarının şişelenmiş suya geçmeye karar vermesi durumunda yılda 1,43 hayvan türünün yok olmasına ve 83,9 milyon dolarlık bir maliyete yol açmasına sebep olacağı anlaşıldı. Ek olarak, plastik şişelerde kullanılan su miktarının şişenin su kapasitesinden üç kat daha fazla olduğu ve plastik şişelerin çevreye olan zararlı tesirleri de araştırmada belirtildi.

Araştırmacılardan Cristina Villanueva çalışma ile ilgili “Son yıllardaki gelişmiş arıtmalar sayesinde şehirdeki musluk suyu kalitesinde önemli bir artış oldu. Sadece kalitedeki bu artış tüketim sayılarına yansımadı. Bunun sebebi de arıtılmış suda bulunan kimyasalların insanoğluı korkutması; ancak bu, plastik şişelerin verdiği zarar kadar büyük değil” ifadelerini kullandı.

Musluk suyu daha iyi bir seçenek

Uzmanlar araştırma sonucunda, hem çevresel hem de sağlık açısından musluk suyunun şişelenmiş şişelerden çok daha iyi bir seçenek olduğunu düşündüklerini açıkladı. Araştırmacılara nazaran bunun en büyük sebebi şişelenmiş suların musluk sularına nazaran çok daha geniş bir tesir kapasitesine sahip olması.

Ek olarak, musluk suyunu evde arıtmak zararlı kimyasal seviyelerini önemli ölçüde düşürebilir; bu yüzden de insanlar bu suları daha rahat içebilir. Ancak evde meydana getirilen filtrelemede oluşabilecek mikrobiyal çoğalmaları engellemek için de dikkatli bir bakım gerektiği de uzmanlar tarafından vurgulanıyor.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!