iha

Şimşek Hedef Uçak, Kamikaze İHA’ya Dönüştürüldü

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TUSAŞ tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) hava savunma birliklerinin eğitim gereksinimlerini karşılamak amacıyla geliştirilen ŞİMŞEK Yüksek Hızlı Hedef uçak Sistemi, kamikaze İHA’ya dönüştürüldü. Şimşek kamikaze İHA, Anka ve Aksungur gibi S/İHA’lardan bırakılabiliyor.

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil’in yapmış olduğu açıklamada “ŞİMŞEK hem hedef tayyare bununla beraber kamikaze uçak. 5 kilogram patlayıcı var üzerinde, yaklaşık 100-200 kilometre gidiyor. Yılda 100 tane üretebiliyoruz bundan. Aksungur SİHA’ya 2 tane monte edilerek kullanılıyor” ifadelerine yer verdi.

Şimşek İHA’nın Özellikleri

  • 45 dakika havada kalma süresi
  • Azami hız 400 kts (750 km/s)
  • 1000ft (350m) ile 15000ft (4500m) (ASL) irtifalar içinde vazife kabiliyeti Fırlatıcı ile kalkış
  • Paraşüt ile karaya yada denize iniş
  • gemi helikopter platformlarından kalkış ve kontrol
  • İleri kompozit teknolojileri ile üretilmiş yapı
  • Özgün “YKİ Uçuş kontrol Sistemi” ve “Otopilot Sistemi” sayesinde kalkış ve iniş dâhil rota / yön / hız / irtifa tutma modları ile tam otonom uçuş yeteneği Yer kontrol İstasyonu ile görev öncesi planlama ve denetim, uçuş esnasında değiştirebilme özelliği
  • Eve Dönüş ve Acil İniş Modları ile acil durumlarda önceden belirlenmiş eve dönüş noktasına gelmiş olarak otomatik iniş
  • Gerçek zamanlı kriptolu sayısal uçuş verisi telemetreleri kaydetme ve sonradan oynatabilme

Bazı kaynaklarda İsrail Havacılık ve Uzay Sanayileri üretimi Harop gezici mühimmat/kamikaze İHA’larla karşılaştırılan Şimşek İHA’nın görece daha kısa menzili ve hafifçe harp başlığı dikkat çekiyor. Zira Harop’un 1.000 km menzile ve 15 kilogram harp başlığı taşıyabildiği belirtilmekte. Ancak bir uçağı öykünmek eden Şimşek İHA’nın çok daha hızlı ve çevik olduğu ifade edilirken aynı zamanda çok daha basit ve ucuza üretilebildiği söylenmekte.

Optik alıcılar ve veri bağlantısı özellikleri kazanması halinde Şimşek’in çok daha etkin bir gezici cephane halini alabileceğini hatırlatmak lazım. Sadece bu durumda da hava aracının maliyetlerinin artma durumu söz konusu.

Önümüzdeki süreçte, Şimşek İHA’nın çok etkin ve caydırıcı bir hava aracı olarak karşımıza çıkmasını umuyoruz. Gelişmeler çok sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!