featured

Rüzgar ve güneş enerjisi sayesinde 7 milyar dolarlık tasarruf sağlandı

Türkiye’de son yıllarda rüzgar ve güneş enerjisi yatırımları hız kazanmıştır. Bu durumun çevreye ve ekonomiye olumlu tesiri var. Londra merkezli inceleme kurumu Ember, Türkiye’de rüzgar ve güneşten elektrik üretiminin son 12 aydaki ekonomik tesiri hakkındaki bir rapor hazırladı.

7 milyar dolarlık doğal gaz ithalatının önüne geçildi

Türkiye’deki elektrik üretiminin üçte biri doğal gazdan karşılanıyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarındaki kapasite artışı, doğal gaz gibi fosil yakıtlardan üretimin önüne geçiyor. Ember’in analizine bakılırsa Türkiye’de 1 Mayıs 2021-30 Nisan 2022 tarihlerinde rüzgar ve güneş enerjisi santralleri 46,3 teravatsaat elektrik üretildi. Bu miktar doğal gaz santralleri tarafından üretilseydi 7 milyar dolarlık extra ithalat yapılması gerekecekti. Gelecek aylarda organik gaz fiyatlarının aynı ölçüde kalması niteliğinde Türkiye’de rüzgar ve güneşin her ay yaklaşık 700 milyon dolar tutum sağlaması bekleniyor. Rapora bakılırsa geçen sene elektrik üretimindeki kapasite artışının yüzde 97’si yenilenebilir enerji kaynaklarından oluştu. Ancak artışın miktarı, elektrik talebindeki artışı karşılamaya kafi gelecek kadar olmadı. Bu duruma dikkat çekilerek yeni santrallerin daha yüksek kapasiteye haiz olması gerektiği açıklandı. Ayrıca Türkiye’de güneş paneli üretim kapasitesinin yıllık 8 gigavat kapasiteyle Avrupa’da bir numara olduğunu ancak Türkiye’de devreye alınan güneş santrali kapasitesinin her yıl 1 gigavattan daha az olduğu belirtiliyor. Türkiye’de güneş paneli üretimi ve devreye alınan güneş paneli santrali kapasitesini artırarak elektrik faturalarının azaltılabileceği öngörülüyor.

Türkiye’nin rüzgar ve güneş enerjisi kapasitesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine nazaran Türkiye’de rüzgarda 10.861 MW toplam kurulu güce sahibiz. Türkiye, bu kapasiteyle Avrupa’da yedinci, dünyada on ikinci sırada yer ediniyor. Güneşte ise Türkiye’de 8.029 MW kurulu güç bulunuyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Rüzgar ve güneş enerjisi sayesinde 7 milyar dolarlık tasarruf sağlandı
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!