indir-14

Rusya, ülkedeki gazetecilerin uzay görevleri ile ilgili haber yapmasını yasakladı

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya’nın uzay görevleri devam ediyor. Ülke, geçtiğimiz günlerde tarihte bir ilke imza atarak uzayda çekilecek olan ilk filmin ekibini Uluslararası Uzay İstasyonu’na göndermişti. Sadece bu görevler devam etse de ülkenin uzay görevlerinde son yıllarda sorunlar yaşadığı, uzay ajansında çalışan insanlara düşük ücretler ödendiğine gibi olumsuz haberler dolaşıyordu.

Geçtiğimiz hafta da ülkenin uzay görevleri ile alakalı ilginç bir karar alındı. Biri olan yeni bir yasa, ülkedeki gazetecilerin Rusya Uzay Ajansı (Roskosmos) görevleri ile ilgili bağlarımsız haber yapmasını yasakladı.

“Yabancı Ajan”

Ars Technica’ya nazaran artık uzay haberi meydana getiren tüm medya kurumları ve yazarlar, “yabancı ajan” olarak nitelendirilecek. Gelen haberlere göre bu karar, ülkenin uzay yarışında geride kalması sebebiyle verildi. Ülkede zaten basın özgürlüğü kısıtlanıyordu, bu karar sonucunda da yalnızca devlete ilişik basın kuruluşunun bu biçim haberleri yapması sağlanacak ve hükümetin istediği gerçekleşecek.

Rus uzay programları ile ilgili herhangi bir haber yapan gazeteciler risk altında olacak ve belli cezalar ile karşı karşıya kalacak. Bu tarz haber yazan medya kurumları da yabancı ajan olmadıklarını belirten bir mesuliyet reddi beyanını göstermek zorunda duracak.

Ünlü uzay haber yazarı Katya Pavlushchenko da bu kararı doğruladı ve ülkede basına olan baskının gittikçe arttığını belirtti. Kendisinin de artık Roskosmos ile ilgili haber yazamayacağını belirten Pavlushchenko; bu kararın sebebini anlamadığını, ülkedeki gazetecilerin uzay programları ile ilgili negatif bir haber yapmadığını ifade etti.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!