sahin

RTÜK, Spotify Türkiye’nin Yayıncılık İlkelerine Uymak Zorunda

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Radyo ve televizyon Üst Kurulu’nun dijital yayıncılığa da denetim getirmesinin ardından bildiğiniz gibi birçok platformun Türkiye’den lisans alması gerekti. Yalnızca video içerikli platformlar değil aynı zamanda müzik ve podcast uygulamalarının da lisan alması gerekti. Müzik uygulamaları arasında en popülerlerden biri olan Spotify da geçtiğimiz senenin sonlarında, “son dakikada” diyebileceğimiz bir zamanda lisans başvurusunda bulunmuş oldu ve Türkiye’deki yayın hayatına devam edebildi.

Geçtiğimiz günlerde de RTÜK tarafınca platforma 10 senelik dijital yayın lisansı verilmişti. Bu durumu değerlendirmek adına da geçtiğimiz saatlerde Radyo ve tv Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, bazı açıklamalarda bulunmuş oldu.

Açıklamaya nazaran Spotify artık 6112 sayılı kanunda açıkça belirtilen yayıncılık ilkelerine uymak zorunda duracak. İçeriklerini de aynı şekilde bu yasalara bakılırsa düzenlemek zorunda kalacak. Radyo ve tv Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin’in tüm açıklamasını aşağıda bulabilirsiniz.

RTÜK Başkanı Şahin’in Spotify ile alakalı Açıklaması

“Artık 10 yıl süreyle ülkemizde yasal olarak faaliyet gösterebilecekler. Spotify artık 6112 sayılı kanunda açıkça belirtilen yayıncılık ilkelerine uymak zorunda. Bunun haricinde gösterim yaparlarsa RTÜK olarak gerekeni yaparız. Bu tarz platformların lisans almasındaki en büyük yararlardan biri de hukuki ve mali mesuliyet altına girmeleridir. Türkiye’ye vergi ödeyecekler. Lisans sahibi olmadan önce vergi ödemesinden kaçıyorlardı, şimdi bunun da önüne geçebilmiş oldu. Lüzumlu durumlarda yasal muhatap bulunduracaklar. Ülkemizde temsilcilik açmaları gene son aşama önemli bir nokta. Benzeri uluslararası markaların lisans başvuruları RTÜK’e devam ediyor. Gün geçtikçe global ölçekte yayıncılık icra eden platformların sayısı artıyor.”

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!